Koska kutuhaukea alkaa saamaan merestä?
Heti jäiden lähdön jälkeen?
Onko läheltä rantaa saatavat hauet pääasiassa naaraita vai onko joukossa myös koiraita. Minun käsitykseni mukaan naaraat puolustavat mätiä ja hyökkäävät siten herkästi tunkeutujaa kohtaan.
Olenko aivan hakoteillä tässä asiassa? Heittäkää kalamiehet kommentteja!
t: Mikko
Heti jäiden lähdön jälkeen?
Onko läheltä rantaa saatavat hauet pääasiassa naaraita vai onko joukossa myös koiraita. Minun käsitykseni mukaan naaraat puolustavat mätiä ja hyökkäävät siten herkästi tunkeutujaa kohtaan.
Olenko aivan hakoteillä tässä asiassa? Heittäkää kalamiehet kommentteja!
t: Mikko
Vastaukset 8
Vanhimmat
Anna haukien kutea rauhassa. Lähdetään kalaan vasta kesäkuussa, niin saadaan jatkossakin kalastaa.
Ei niitä haukia saa merestä loppumaan. Kaikkein huonoiten saa haukia juuri kesäaikaan ja ne parhaimmat ottiajat ovat juuri kevät ja syksy, jolloin hauet ovat matalassa vedessä ja siten niitä saa aivan rannasta muutaman metrin syvyydestä.
Ei lopu ei, mutta jotain vaikutusta voimakkaalla kalastuksella kantaan on. Erä-lehdessäkin joskus on todettu, että alueilla, joissa tiedetään olevan hyvä ja keskipainoltaan suurikokoinen haukikanta, kohdistuu voimakas kalastuspaine ja usein tällaiset eivät enää muutaman vuoden kuluttua ole niin hyviä. Eikö se ole merkki muutoksesta? Sääliksi käy niitä saariston asukkaita, joiden lähistölle neuvotaan lehdissä hyviä kalapaikkoja.
saanut hyvin kutuhaukia (kutu vielä mahassa) heti, kun jäät ovat lähteneet, tärppäsipä kerran tällaisessa uistattelussa oma ahven enkkani 1,28 kg isoon Nilsuun. Tämä on toiminut merellä, mutta ei juuri järvissä. Järvissä eteläsuomessa paras aika kesäkuun alkupuolella.
kävimme tämän viikon tiistaina ekalla reissulla. tutussa lahdessa oli vielä jäätä aika paljon. saaliina oli 3 haukea, joista suurin 4,7 kg. keskiviikkona uudestaan samaan paikkaan, emmekä saaneet mitään.
eilen menimme jälleen samaan paikkaan, ja jäät olivat lähteneet kokonaan. saaliina n. 20 haukea, joista suurin oli hieman yli 5 kg. tätä kirjoittaessani odottelen kaverin soittoa, että koska lähdetään. se pääsee neljältä töistä, eli parin tunnin päästä pääsen taas lempipuuhaani, haukia narraamaan! kerron sitten täällä, jos tuli merkittävää saalista.
joka tapauksessa, kutu on käynnissä täällä vaasan saaristossa täyttä häkää ja kalaa tulee!!!
Minkälaisiin uistimiin hauet parhaimmin nappasi ja minkä värisiin? Itse heittelen ainoastaan lusikoilla. Pistääkö keväthaet kovasti vastaan? Syksyllä ainakin ovat aikalailla laiskoja pistämään vastaan. Senkun kelaa ylös veneeseen.
t: Mikko "Pike Buster"
Tänä keväänä käytössä on ollut Abu Atom 35 g, ahvenen näköinen, itse lisätyt ruohokoukut(kaisloihin tarttumisen varalta). Muita ottiuistimia on ainakin Ahane ja Ahamia, sinisenä tai neonpuna- vihreäyhdistelmällä. Myös Rapalan Super Shad Rap ambulanssivärityksellä on kiinnostanut kutuhaukia.
Isoimmat(5.4, 4.8 ja 4.7 kg) on kuitenkin saatu tuolla mainitulla Atomilla. Siitä onkin tullut mun uusi kevään luottoviehe.
Tällä viikolla on tullut käytyä joka päivä kalassa. Tänäänkin käväisimme pikaisesti, ajoittain rankasta vesisateesta huolimatta. Pari tuntia olimme ja saaliina oli 8 haukea. Aika laiskoja kalat ovat, eivät juurikaan jaksa laittaa hanttiin.
Parasta syöntiä saakin odottaa vielä viikon verran. Vapun jälkeen kalaa tulee solkenaan!
Millaisista paikoista nousee parhaiten? Olettaisin että matalista lahdista läheltä rantaa kaislikoiden reunasta.