Elikkä tarkoitus hakea tonne Mikkelin amk:hon LVI alalle. Koulutuksena ihan lvi-asentaja (putkipuoli) ammattikoulusta. Onko mahdottomuus päästä amiksen kautta tonne? Matemaattiset aineet vahvuuksiani. Kokemuksia kaivattais sisälle päässeiltä. Millaset todistukset vaaditaan ja onko pääsykokeisiin mitään kirjoja joita kannattaisi lukea/ harjoitella.
Asiallisia vastauksia odotellessa.
Asiallisia vastauksia odotellessa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No en nyt satu olemaan amis, mutta pistä hakupapereita menemään vaan, kyl sä pääset. Jos kerran matemaattiset aineet handlaat hyvin. Vähä kertaat vanhoja kysymyksiä niin hyvä tuloo.
Hakuopas löytyypi netistä : http://www.mikkeliamk.fi/ulkoiset/digipapers/digipaper_hakijanopas-kevat2010/
Jospa siellä olisi tietoa noista pääsykokeistakin.
Ei sen pitäisi mitenkään vaikeimmasta päästä olla sisäänpääsyn kannalta, koska ei Mikkeliin niin paljn hakijoita yleensä ole. En tiedä juuri noistapääsykokeista, mutta yleisesti ottaen ammattikoulun ja lukion erot tulevat esiin matikassa, ruotsissa, englannissa ja kirjallisessa viestinnässä (esseevastaukset). Jos sinulla on aikaa niin niitä voi ja kannattaa opiskella ennen opintojen aloittamista vaikka avoimessa amk:ssa tai kesäyliopistossa. Ei varmasti mene hukkaan.