Oon kyllä ommellu paljonki, mut nuo haalarimerkit on ongelma. Ovat niin jäykkiä ja kovia, ettei käsinompelu taia onnistua, eihän siinä neulakaan kestä katkeematta, ku taustassa on se liimaki. Monellaki menny tuntitolkulla parin merkin ompeluun. Silittäminen ei taia olla hyvä idea, kun eivät taida pysyä. Ompelukoneella ompelu taitais olla paras, mut ku ei kuulema kelpaa ku pitäis perinteisesti käsin värkätä.
Mikä sit olis paras menetelmä???
Haalarimerkkien kiinnitys
6
8051
Vastaukset
- 3+10
Kyllä meillä nuo merkit joissa liima oli silitettiin kiinni ja sitten vielä käsin ommeltiin reunoista että varmasti pysyy, eikä yhtään neulaakaan katkennut.
- Nahkaneula
Hanki nahkaneula. Siinä on kolmiomainen kärki, joka uppoaa haalarimerkkiin huomattavasti helpommin kuin tavallinen. Uppoaa se kyllä sormiinkin, joten ole varovainen.
- M C
Käske itse ommella, jos ei koneommel kelpaa, tosi teekkari ompelee omat merkkinsä päissään kiinni. ;)
Itse olen kyllä ihan huoletta tutuilleni hurautellut koneella, paksua neulaa käyttäen, merkit kiinni. Halusivat mieluummin pitää merkkinsä tallessa kuin antaa haparoivien käsiompeleidensa takia merkkien katoilla.
Onhan siinä välillä miettimistä niiden merkkien muotojen kanssa, mutta maltti on valttia ja sekin hurauttelu on yllättävän addiktoivaa ja terapeuttista. :) - ei aikaa
koneella vaan!
- Anonyymi
Revi se liimapinta sieltä takaa irti niin saa helposti ommeltua käsin. Lähtee ihan siististi
- Anonyymi
Ei tuota liimapintaa saa millää pois
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869