15.3.2010 11:35
Poliisit mursivat miehen rintalastan
Kaksi Helsingin poliisilaitoksen vanhempaa konstaapelia mursi asiakkaan rintalastan. Konstaapelit paiskasivat raudoitetun miehen vasten vastaanottotiskiä, minkä seurauksena helsinkiläismieheltä murtui rintalasta. Asiasta kertoi Iltalehti.fi.
Poliisit tuomittiin tapauksesta 25 päiväsakon rangaistukseen. Lisäksi 28- ja 35-vuotiaat konstaapelit joutuvat maksamaan uhrille vahingonkorvausta 3 947 euroa.
Tapaus sattui tammikuussa 2008, kun Helsingin poliisi sai hälytyksen yksityisasuntoon, jossa mies oli riehunut perheriidan päätteeksi.
Kiinniottotilanteessa poliisit raudoittivat miehen ja paiskasivat autoon. Välikohtauksessa miehen silmälasit menivät rikki sekä kännykkä ja vihkisormus katosivat lumihankeen.
Konstaapelien mukaan mies oli jouduttu painamaan pöytää vasten Töölön selviämisasemalla, koska tämä oli potkaissut heitä, kun kenkiä oli otettu pois miehen jaloista.
Pahoinpitelystä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomitut konstaapelit kiistivät syytteet oikeudessa.
Lisää aiheesta
Iltalehden juttu aiheesta
Vartti.fi
poliisista...
juttuapa harvoin
1
409
Vastaukset
- 4r5wedfc
yksi inisijä suu vaahdossa ja näyttö pärskeissä purkaa patoutumiaan toiminalla uutispalveluna.
Poliisi-palstalla on jo ainakin kaksi avausta aiheesta. Hyödyttääkö näitä avata ympäri foorumia vai olisiko järkevämpää keskittää keskustelu asiasta yhteen paikkaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4658352Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195750Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2494694Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli444552Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614065Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1663689- 901647
- 871071
- 41799