poliisista...

juttuapa harvoin

15.3.2010 11:35

Poliisit mursivat miehen rintalastan

Kaksi Helsingin poliisilaitoksen vanhempaa konstaapelia mursi asiakkaan rintalastan. Konstaapelit paiskasivat raudoitetun miehen vasten vastaanottotiskiä, minkä seurauksena helsinkiläismieheltä murtui rintalasta. Asiasta kertoi Iltalehti.fi.

Poliisit tuomittiin tapauksesta 25 päiväsakon rangaistukseen. Lisäksi 28- ja 35-vuotiaat konstaapelit joutuvat maksamaan uhrille vahingonkorvausta 3 947 euroa.

Tapaus sattui tammikuussa 2008, kun Helsingin poliisi sai hälytyksen yksityisasuntoon, jossa mies oli riehunut perheriidan päätteeksi.

Kiinniottotilanteessa poliisit raudoittivat miehen ja paiskasivat autoon. Välikohtauksessa miehen silmälasit menivät rikki sekä kännykkä ja vihkisormus katosivat lumihankeen.

Konstaapelien mukaan mies oli jouduttu painamaan pöytää vasten Töölön selviämisasemalla, koska tämä oli potkaissut heitä, kun kenkiä oli otettu pois miehen jaloista.

Pahoinpitelystä ja virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomitut konstaapelit kiistivät syytteet oikeudessa.
Lisää aiheesta
Iltalehden juttu aiheesta
Vartti.fi

1

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4r5wedfc

      yksi inisijä suu vaahdossa ja näyttö pärskeissä purkaa patoutumiaan toiminalla uutispalveluna.

      Poliisi-palstalla on jo ainakin kaksi avausta aiheesta. Hyödyttääkö näitä avata ympäri foorumia vai olisiko järkevämpää keskittää keskustelu asiasta yhteen paikkaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      202
      14092
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      52
      5196
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      67
      4677
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      243
      3806
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      111
      3568
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      130
      3537
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      77
      2082
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1435
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1191
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1143
    Aihe