Asiat kun
0ree
4173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
asiat eivät ole noin, kuin linkissäsi sanotaan, niin miten ne sitten ovat?
;))kaikki vaikuttaa taloudessa aina kaikkeen...pienetkin heilahdukset miksi ei sitten suuret järistykset...joku hyötyy aina. Ja joku toinen häviää. Maailma kun on sellainen.
tsau:Friidu
ajattelin sitä, että osakkeiden arvonnousu on ansiota vasta, jos ne myydään. Muuten se on vain laskennallista vaurastumista. Osakkeiden arvolla taas ei suoraan ole mitään tekemistä yrityksen voiton ja tappion kanssa.
Eli minä en oikein ymmärrä, mistä me tässä tässä on kysymys, mutta odottelen vielä, josko aloittaja asiaa selventäisi :-)
Minä taas epäilin avaajan tarkoittaneen kiinnittää huomiota siihen että joka päivä valitetaan miten paljon tappiota tämä lakko maalle tuottaa. Maksaahan se, mutta ei siis kaikille tasaisesti.
Eiköhän joka päivä tuo pörssikurssien muutos mitata toteutuneiden kauppojen kautta eli aina joku on realisoinutkin sitä laskennallista vaurastumistaan. Tämmöiset nopeasti muuttuvat tilanteet tuovat markkinoille aina noita lyhytjänteisiä pelureita joista varmasti nytkin löytyy voittajia.