Jouduin asentamaan XP:n uudelleen koneeseen. Nyt sitten esimerkiksi youtuben videot käynnistyy hitaasti.
Kun videon klikkaan auki, menee noin puoli minuuttia ennen kuin mitään tapahtuu. Kun lataaminen sitten alkaa, se tapahtuu normaalilla nopeudella. Ainoastaan kännistys siis tahmaa.
Youtubessa sivu on olevinaan valmis, mutta youtuben video-ikkuna näyttää vaan tyhjää. Puolen minuutin päästä siinä alkaa pyörimään se lataus-juttu ja heti kohta video alkaa lataamaan normaalia vauhtia.
Sama tahmaaminen on kaikilla muillakin sivuilla. Samaa yhteyttä käyttävä läppäri toimii normaalisti, ongelma on siis tässä koneessa ja se tuli tuon käyttiksen uudelleen asentamisen jälkeen.
Olen asentanut flash-playerin ja k-lite codec paketin. Selaimena firefox, mutta näyttää explorerilla olevan ihan sama ongelma.
Missähän vika on?
Nettivideot käynnistyy hitaasti?
9
2424
Vastaukset
- Juho___
Mulla sama ongelma explorer 8 asentamisen jälkeen. Youtube ei toimi ja chatissa en voi keskustella kun tekstejä ei näy.Omat tekstit menevät kyllä perille mutta itse en näe mitään?
Mikä neuvoksi?- scitpt
päälle.
- Juho__
scitpt kirjoitti:
päälle.
on päällä
- peppe ..asdfg
Mulla ihan sama vika ja tuli about samaan aikaan kuin sulla. Asensin muistaakseni silloin Flash-playerin päivityksen ja uuden Firefoxin. Mulla Windows Vista. Todella outo juttu, tosissaan mulla kun on 17 meganen adsl-modeemille asti tämä netti niin sen about 30 sekkaa kun odottaa niin se alkaa lataamaan videota ja on hetkessä sen ladannut kokonaan. Sama vika muillakin sivustoilla, joissa käytetään Flashin streaming-videoita.
Kenelläkään mitään ratkaisua tähän??- peppe ..asdfg
itseasiassa vikaa ei ole kuin youtubessa, muut videosivustot alkaa toistamaan videoita heti..
- 14+3
peppe ..asdfg kirjoitti:
itseasiassa vikaa ei ole kuin youtubessa, muut videosivustot alkaa toistamaan videoita heti..
Laitan kysymykseni nyt tähän samaan ketjuun, koska se liittyy hieman aiheeseen. Nimittäin eilisestä lähtien mulla on ollut sellainen ongelma, että kun katson esim. YouTubesta videota ja haluan katsoa kuvaa koko näytöltä, näyttö on vain valkoinen. Video kyllä pyörii, sillä kuulen äänet, mutta näytössä ei näy kuvaa vaan se on ihan valkoinen. Lisäksi pystyn pysäyttämään videon tai palauttamaan kuvan taas pienempään kokoon. Normaalissa koossa video pyörii ja näkyy ihan normaalisti. Mistähän voisi johtua tuollainen ongelma?
- 3838383838
Itsellä F-Securessa kytkettynä "Tarkista ja poista virukset verkkoyhteydestä" päällä = Hidas alku. Laitoin pois ja nyt normaali. Vielä tarkemmin tuolla lopussa http://murobbs.plaza.fi/ohjelmat-kayttojarjestelmat-ja-ajurit/635741-flash-videot-kaynnistyvat-hitaasti-flash-player-puskuroi-ihan-liikaa-vika-missa.html
- Jeejeeyoutubepyörii
Kiitos todella paljon tästä :D On vaivannut minua jo vuoden ja vasta nyt tajusin katsoa miten voisi korjata. Videon latausaika aleni 2min -> 3sek
- Jaaadat
ulla sama vika ku 14 3. Kokonäytölle laittaessa näyttö vaan menee mustaks, kokonaan vain hiiri näkyy. Asensin juuri flash palyerin. Ei auttanut. Ei ole ikinä toiminut uudella läppärilläni. Käyttis on 7.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633782Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091403- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58857- 38850
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60839Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11827- 65821