volvo fl614 -88 koneritilällä

volvo fl

Hei.

Olen tuossa katsellut kyseistä peliä itselleni ja hieman kysyttävää jos joltain kokemusta löytyisi.
Eli millainen ajettavuus jos auton päälle laitetaan 7500kg kaivinkone?
Auton kantavuus on 9200kg ja rautajousilla eli ei ilmalla.renkaat näyttivät aika kapealta joka nurkassa ja ritilää kun katsoin nii oli pultattu ns.jousi pulteilla kiinni runkoon,onko tuossa syynä ettei runko rasitu liikaa? Autohan on kuin henkilö-auto ja jotenkin todella löysän oloinen, että pysyykö tuo pystyssä jos tuollaisen koneen kyytiin laittaa vai onko jousitukselle tehtävä jotain?

3

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapitalistiriistäjä

      Auto- ja koneala vaatii luovuutta,heittäytymistä,älliä, sekä tuuria!! Ja vähän(ainakin) pääomaa!!

      Sulla on joku laite jota pitäis ajella paikasta toiseen! No, näin pienessä pierussa sanoisin heti, että kyllä tuon tasoisen miehen (tai naisen) pitäisi tuollaiset asiat pystyä päättämään ilman nettikyselyjä!!
      Tänne vastaa kaikki urpot,tunnevammaiset, pirulliset paskiaiset!! Osta tai ole ostamatta,täältä et apua saa!!

      Jos mun vastaus ei kelpaa, mene tehtaaseen töihin!! Siellä ei tarvitse miettiä!

      Sen sanon että jos löydät Toyota Dynan ritilällä vm -74 esim. niin osta helvetissä!!! Sen päälle voi ajaa vaikka mönkkärin!!!

      • .

        lähinnä kyselin kokemuksia, millainen auto on kyseessä - ja


    • nääs...

      Vaikka ny ei suoraa kokemusta fl volvosta, mutta koneenkuljetus autoista aikapaljon ja jopa f88 volvostakin. Kyllä yleensä katsastus kuntoisen ja muutoinkin kunnossa olevan auton pitää kestää kantavuus kuorma, joten ei pitäisi ongelmia olla noin kevyen koneen kanssa. monesti isommissa koneen kuljetus autoissa on tapana että on haettu lisäkantavuudet, eli autolla voidaan viedä "ylikuormaa" luvan rajoissa. Sisulla lisäkantavuuden voi saada täydelle nopeudelle kun sen rungolle on alkujaan valmistaja myöntäny enemmän kantavuutta kuin tieliikenne lain kokonais painot sallii(ei tarkoita sitä etteikö Sisussa hitsaamisen tarvetta olisi ilmenny kovan käytön ja ajan seurauksena) Jos ei saa täydelle nopeudelle niin sitte lisäkantavuudet 60km/h. Koneenkuljetus autoissa Sisu omankin kokemuksen mukaan ollu parhaasta päästä. Kuorman kanssa nouseva teli, jäykkä runko, fullerin vaihdeloota, jne... Se että rahtarit haukkuu lokomoksi on aivan sama kun ei koneen kuljetus autossa(ainakaan minun) tartte asua. Työajasta pieni osa kuluu siirto auton kopissa joten se on toissijainen asia. Kuitenkin koneenkuljetus autossa ratkaisevaa on kun saisi edullisesti toimivan auton jossa kantavuus riittää. Siltä pohjalta uskoisin että tuokin Volvo palvelisi tarkoitustasi. Kannattaa kuitenkin katella vaihtoehtoja, etenkin jos pikkusen isommalle autolle on käyttöä niin metsäkone ja kaivinkone autoiksi rakennettu 3-akselisia on paljon myynnissä. monen ikäisenä, hintaisena ja kuntoisena. Sellaisellahan tuollainen kone kulkee kevyesti ja saataisipa löytyä samalta kylältä joku muukin koneen kuljetuksen tarvitsia jonka kans sais pikkusen kustannus puolta jaettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe