Ostin juuri tuollaisen Silver Crest-merkkisen vedenkeittimen Lidlistä, hintaan 19,90. Toimii kyllä, mutta vaikka meillä on ennestäänkin saman merkkinen laite, joskin eri näköinen, niin tässä uudessa pari asiaa on kummallisia.
Mikähän helkutin putki siellä vesisäiliössä on? Sellaista en ole nähnyt muissa. Se nousee pohjasta ylös, aivan korkin tuntumaan asti. Se on myös ruostumatonta terästä, mutta päässä siinä on sellainen muovinen hattu, kuin sienessä ikään.
Mikä on putken tarkoitus ja onko se parempi ratkaisu kuin perinteinen, jossa ei ole putkea? Enkä tarkoita nyt tois-sijaisia asioita, kuten puhdistuksen helppoutta, tms., vaan teknistä toimivuutta ja varmuutta.
Toinen "erikoisuus" on tehoarvot laitteen pohjassa, eli 2000 - 2400W. Miten laitteen teho ilmoitetaan noin epämääräisesti, eikö valmistaja tiedä ja mitähän se on todellisuudessa?
Vedenkeitin
7
5416
Vastaukset
- Wattiiko
ilmoitetaan monesti max tehona esim. 2200w todellinen teho on silloin jotain tuon alle. Tuossa tapauksessa jatkuva teho on 2000w, hetkittäinen teho 2400w.
- ei niin väliä
Jännite vaihtelee, standardin mukaan se saa heilua niinkin laajalla alueella kuin 207-244 volttia, kun jännite muuttuu, niin tehokin muuttuu. Valmistaja ei tiedä paljoko jännite on juuri sinun pistorasiassa.
Toinen juttu on se että vastus ottaa hieman enemmän virtaa kylmänä, eli lämmityksen alussa virta ja teho on suurempi kuin laitteen kuumennettua.- Vempeleitä
Todellakin vaihtelee, vaikka sen siellä 230:n päällä pitäisi tasaisesti ollakin. Varsinkin maalla tulee aika virtapiikkejä. Ne on lisääntyneetkin parin viime vuoden aikana.
Mutta mikähän se vedenkeittimen putki on?
- sähköturvallisuus?
lienee vaarallisempi kuin muut tuo Silvercrestin keitin. pohjaan tulee verkkojännite ja ohjeessa varoitellaan moneen kertaan, ettei jalusta saa missään tapauksessa kastua. yleensä kastumisella ei ole ollut niin väliä (paremmin suojattu), mutta tässä on.
lapsiperheisiin ei tuon vaarallisuuden kannalta kannata missään tapauksessa hankkia. nylyasunnoissa vikavirtasuojat, mutta siitä huolimatta. - xuratta
Sama se on Krupsin, Braunin ja Boschin laitteissa-kastua ei saa ohjeiden mukaan.
- Anonyymi
Minä vuonna se vedenkeitin yleistyi suomessa
- Anonyymi
Sanoisin, että joskus 15 vuotta sitten niitä alettiin markkinoimaan enemmän. Hinnat laskivat siedettäviksi ja kauppa kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302255
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261968Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121509Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121347Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 951066
- 17987
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752