Miten tuollainen asumattomaan alueeseen rakentaminen voi herättää vastustusta noin paljon. sen ymmärrän että Hyvinkäällä vastustetaan vehreän omakotialueen tuhoamista mutta aivan tyhjän metsän, ei mene kaaliin..
Karmusta vielä
rixulainen vaan
13332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
oletko edes riksulainen?
Siis, jos tarkoitat tätä suunniteltua uutta asuinaluetta Herajoen lähistöllä?!
Älä kuule huutele sellasesta asiasta mistä et tiedä mitään! Siellä on joillakin omaa maata, jonka kaupunki haluaa pakkolunastaa!!!
omakotitonttien lisäksi yli 1000 asukkaalle rivi- ja pienkerrostaloja.
Siis Hiivolan korpeen 7 kilometrin päähän keskustasta.
Mitä järkeä?
Onko asialla yit?
Se alue on muuten hiacen kokoista kiveä ja savikkoa.
Omakotitontin raivaus tulee maksamaan maltaita, saati sitten
kunnallistekniikka ja kadut.
Riihimäen suunnitelmissa on Lopen valloitus, mut se ei oo vielä vastannu kosintaan.
"Siellä on joillakin omaa maata, jonka kaupunki haluaa pakkolunastaa"
Sehän on ihan oikein, kukaan sellaisia maaoikeuksia tarvitse jarruttaakseen kaupungin kehitystä! Pakkolunastus voisi olla vielä nimensä mukainen, jos ehdotettu hinta ei kelpaa, niin sitten ilmaiseksi.
"oikein" väitteesi.- jos omistaisit maita, hyväksytkö että kun yrität lohkoa ja kaavoittaa ja myydä tontteina maasi, kaupunki ei hyväksy, mutta pakkolunastaa maasi ja tekee sen sitten itse.
ei eka kerta kun hyvävelijärjestelmä kusettaa tavan kansalaista.
riku on kusessa tonttipolitiikkansa kanssa kun ei oo maita niin ei oo. asukkailla on, mutta ne pitäisi lahjoittaa kaupungille joka kuppaa rahat sitten mihin lie, herrojen illanistujaisiin tms. sisäpiiri se on se mikä tässä kylässä asioista päättää, ei kuntalaiset. esimerkkejä on vaikka kuinka paljon, mutta ei niille kukaan mitään mahda.
pakkolunastus siinä on semmoinen asia millä ihmisiä sorretaan ja pahasti.Kun ei myydä niin sitten tämä erittäin äärimmäinen asia kehiin,mikä ei ole hyvä ollenkaan.Pilkkahinta vaan pöytään ni se on siinä,kyllä täällä kylässä osataan sortaa,ei ole eka kerta eikä varmaan viimeinenkään.Se on harmi kun raha täälläkin ratkaisee,ja luonto kärsii:(
Jospa tässä haetaan uutta slummialuetta kaupungille. Kaupungin vuokra-asunnot kauemmas silmistä nääks.
tuosta asumattomasta metsäalueesta -tai ei aivan sillä siellä on metsäneläimiä, joita nyt uhkaa häätö Lopelle.
Mitäs mieltä Riihimäen Kokoomus on Kalmun pakkolunastuksesta????.
vihreät ovat sitä mieltä että ei kaupungin tarvitse aina vain kasvaa, kuin pullataikina - vähempikin riittää!
että kaavan laadinnassa ei olla taaskaan oltu avoimia ja nöyriä maanomistajia kohtaan -niinkuin tässä kaupungissa tapahtuu kovin helposti. Osa asioista pmitetää, ainakin sellainen jyräämisen maku jää suuhun. Mitä enemmän salaillaan sitä vähemmän tulee vastarintaa, ajatellaan. Mutta siinäpä ajatellaan väärin. Mitä avoimempia ollaan ja nöyrempiä sitä paremmin kompromissit ymmärretään!