Heritable bank

Kusetettu!!

Myin netissä ulkomaille puhelimen ja minua huijattiin. Haluaisin tietää onko tällänen pankki oikeesti olemassa vai onko täysin feikki? pankki ei voinut kuulemma siirtää alle 1000 euron summaa ja minun olisi pitänyt lähettää 550 euroa western unionin kautta saadakseni tuon kyseisen summan sitten? Onko kenelläkään mitään hajua tuosta pankista? Netissä ainakin kuulin juttua että olis täysin feikki koko pankki?!

4

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertaista

      Kyseinen pankki on kyllä oikeasti olemassa (skotlantilainen pankki) mutta ei se sinua auta.

      Heidän nettisivuillaan on tiedote jossa kerrotaan että heidän nimeään on käytetty väärin netissä kiertelevissä huijausviesteissä:

      Kannattaa tutustua: http://www.heritable.co.uk/aboutheritablebank/suspiciouscorrespondence/

      Mutta ihmetyttää kyllä, miten yleensä olet voinut joutua huijatuksi. Oletko kovin nuori? Eikö jokaisen jolla on mitään kokemusta mistään, pitäisi jo tietää että IKINÄ ei saa lähettää rahaa kenellekään, että sitten saisi rahaa! Tuohan on niin peruskusetus kuin olla ja voi.

    • kiitos älykkö..

      myyt puhelimen ja maksat ostajalle siitä rahaa. Olet aika älykkö.

    • Jugi2

      Ei ole ryöstö, miksi kirjotit ryöstö -palstalle??

      • meqwer0

        Ihan sentakia kirjotin ryöstöt osioon että elämäänsä kyllästyneet tulee sitä ihmettelemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe