Kartat kateissa

-tee-

Matkalla Dubrovnikiin huhtikuun puolivälissä ja olen yrittänyt etsiä netistä paikallisia/alueellisia katukarttoja tai miksi niitä nyt voisi nimittää. Erityisesti tietysti Dubrovnikista ja lähikylistä, mm. Stikovica Zaton-alueelta. Mahtaakohan niitä löytyä vasta paikan päältä esim. matkatoimistoista, hotelleista? Olisi mukava tutustua jo ennakkoon.
Sääennustajia tuskin palstalta löytyy, mutta kaikki vinkit otetaan vastaan Kroatian säästä matkustettaessa huhtikuun puolessa välissä. Sadetakki ja villapaita mukaan?

Etukäteen kiittäen
tee

4

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mljet
    • Netistä löydät monta hyvää karttaa, tässä yksi. Liikuttamalla saat halutessasi näkyviin koko Dalmatian rannikon.
      http://www.dubrovnikmap.net/
      Toinen vaihtoehto on ostaa tai lainata joku opaskirja, esim. Lonely Planetin Croatia, siinä on hyvät kartat.

      Ensimmäinen Kroatian matkani sattui huhtikuulle, silloin oli satanut kovasti, mutta sää kirkastui juuri matkani aikana ja päivät olivat tosi lämpimiä. Tällä hetkellä Dubrovnikin sää näyttäisi lämpenevän ja aurinko paistaa. Säiden kehitystä olen seuraillut netin kautta, esim. Yahoo. Yllaksi lämmintä mukaan!
      http://weather.yahoo.com/croatia/;_ylt=Agmkg5u_9MXFjsW9TUfqCDEiYfME

      Ja valuuttaa vaihdoin pankissa, Dubrovnikissa oli parhaat vaihtokurssit, kun viime vuonna reissasin kolme viikkoa.

    • Mika++

      Menin moottoripyörällä Kroatiaan 2008 huhtikuun lopulla. Ylängöllä motarilla oli alkuillasta viileää, mutta Välimeren rannalla 8-tiellä oli Suomen kesää vastaava lämpötila. Tuolla ajankohdalla ei ole varsinaisesti hellekelejä, mutta nahka paloi ihan kivasti Toukokuun alussa. Kroatiassa ei kesällä hirveästi sada; satunnaisia sadekuuroja. Talvi on kuulemma sadekautta.

      Kaupunkikarttoja saa paikan päältä. Itse taisin ottaa rahanvaihtopaikasta. Tiekarttoja taas ei hirveästi tarvi Dubronicin suunnalla. Ei mene kuin rannikkotie ja motari.

      Dubrovnicin vierestä löytyypi Cavtat niminen snadi kylä. Siellä näytti olevan ruokapaikkaa ja varmaan myös majoitusta. Muistaakseni kaupunkikartassa mainittiin, että Cavtatista pääsee pikku laivalla suoraan Dubrovnicin vanhaan kaupunkiin.

      Majoituin Kardinala Alojzija Stepincan alkupäässä olevaan huoneistoon. 40€ yö kun ei ollut sesonki. Kyseisen kadun alapuolella meni kävelukatu, jonka varrella oli monta nättiä pikkuhotellia. Samainen kävelykatu kiersi Välimeren rantaa himmeästi valaistuna. Törkeän hieno tunnelma. Dubrovnicin tältä suunnalta pääsi bussilla vanhaan kaupunkiin. Tosin kävelin joka kerta.

    • kartturi1

      No vaikka Google mapista etsit kohteen ja siitä vaan zoomaamaan!

      http://maps.google.com/

      Tuolta voit katsoa katukarttoja ja jopa kyseisiä satelliittiotoksia! Ei nyt kenenkään tee-se-itse karttoihin tarvitse tyytyä!!! :o)

      Tottkait karttoja löytyy kartoitetuilta alueilta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      220
      4239
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2735
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      541
      1371
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1320
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1301
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe