mikä posti toimii pop

eli mitkä ilmaiset sähköpostit toimivat pop systeemillä (outlook)?onko käytännön kokemusta toimiiko palvelin ym.?
4599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hotmail (tuuri juoppo)
luukku (ei ongelmia itellä)
mbnet (varma tapaus toimimaan)
jippiin maksettu versio (joopa joo...)

Äänestä
  • No hotmail kyllä on ainakin toiminta varmenpi kuin tuo luukku. On kaksi kertaa tapahtunut niin että huuto.netissä on kaupat jääneet junnamaan sähköpostin toiminnan takia. Onneksi puhelinkin on keksitty mutta se oli mielenkiintoista oli se että molemmilla kerroilla on ollut syypää luukku.com josta lähetetyt postit ei ole saapuneet ikinä perille. MBnet on itselläni ainakin toiminut pommin varmasti, tosin vaatii tietty lehden tilauksen.

    Äänestä

  • AM Tiainen kirjoitti:

    No hotmail kyllä on ainakin toiminta varmenpi kuin tuo luukku. On kaksi kertaa tapahtunut niin että huuto.netissä on kaupat jääneet junnamaan sähköpostin toiminnan takia. Onneksi puhelinkin on keksitty mutta se oli mielenkiintoista oli se että molemmilla kerroilla on ollut syypää luukku.com josta lähetetyt postit ei ole saapuneet ikinä perille. MBnet on itselläni ainakin toiminut pommin varmasti, tosin vaatii tietty lehden tilauksen.

    että huutonetissä on vaikea/hidasta rekisteröityä jos käyttää ilmaispostia (luukku,tiscali,suomi24 jne...). Tai jos haluaa nopean rekisteröinnin ja varman toiminnan, siitä joutuu maksamaan rekisteröinnin yhteydessä kuukausimaksut.

    Jos käyttää jotain maksullista postia (esim. sonera), rekisteröityminen onnistuu heti ja toimii muutenkin hyvin. Syy tähän taitaa olla, että huijaus tilanteissa on huijaaja helpompi selvittää.

    Äänestä

  • -Tiscali (entinen sufeu).
    Jos luukkua käytää, kannattaa ottaa ilmainen mtv3 liittymä. Näin saa 25Mt sähköpostitilaa luukkuun. Itselläni on 2 mtv3 liittymää (50Mt postitilaa).
    Tuota liittymää ei tarvitse käyttää. Posti toimii silti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mika kirjoitti:

eli mitkä ilmaiset sähköpostit toimivat pop systeemillä (outlook)?onko käytännön kokemusta toimiiko palvelin ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu