Macin ostaminen on alkanut houkuttelemaan kovasti, mutta yksi tyhmä kysymys ohjelmistoihin liittyen minulla olisi.
Eli töissä on käytössä MS Office. Saako näitä MS Office-tiedostoja auki Mac Officella? Vastaavasti, voinko tehdä kotona esim. Powerpoint-esityksen Mac Officella ja seuraavana päivänä töissä kokouksessa avata tuon tiedoston Microsoftin Officella? Olisi noloa jos esitystä ei saisikaan auki, varsinkin kun työkaverit on hyvin Mac-kielteisiä...
Innostus Mac-koneeseen on tullut loistavan iPhonen myötä. Parempaa ja helppokäyttöisempää älypuhelinta en ole ikinä nähnyt. Jos macbookit on yhtä hyviä, ei paluu pc-maailmaan enää kiinnosta.
Macin Office-tiedostot
7
380
Vastaukset
- Jamperi
Kiinnostaa myöskin se että pelittääkö normi wlan (siis pc:ssä toimiva) samanaikasesti macissä.
Officet kuulemma pelittää.- jooooo
langaton verkko toimii meillä kotona löytyy useita pc koneita ja muutama mac ei ongelmia
samoin office 2007 ja office 2008 mac ei sopivuus ongelmia - mac mini..
Mulla on Mac Mini ja kotini langaton verkko toimii, mutta jos käynnistän Windowsin puolelle (BootCamp), se ei kirvelläkään suostu yhdistymään langattomaan verkkoon????? Eikä tuttujen Windows läppäritkään?
iPhone ja PlayStation 3 myös toimivan tässä langattomassa verkossa. - 1stMacFinn
Olen 15 vuotta käynyt tiedostonvaihtoa Windows-Officen käyttäjien kanssa. Eipä juuri ongelmia ole näkynyt.
Seminaareissa on usein ollut mun MacBook Pro kiinni tykissä ja kaverit ovat antaneet omia PPT-tiedostojaan esitettäväksi. Eipä ole ollut vaikeuksia. Edes vaikka käytän itse eniten Keynotea (ja sillä avaan myös ne PPT:t).
Olen myös liittynyt monenlaisiin wlan-verkkoihin, onnistuen. 802.11 on 802.11 oli käytössä Windows tai Mac OS X. Ainoat ongelmat ovat olleet käyttäjätunnusten ja salasanojen kanssa, kun toisten ylläpitämissä verkoissa edes talon oma väki ei niitä tahdo löytää.
Macit ovat kyllä PC koneita, se on vaan Applen merkki. Vähän niinkuin HP:llä on vaikka Elitebookit, (ja umpisurkeat Pavilionit!), Panasonicilla Toughbookit ja jne. Ja joo, on ne Macbookit hyviä, joskaan ei ainoita helppokäyttöisiä malleja.
- Totuus.
Vielä puolenkinkymmentä vuotta sitten mäkki oli hankala työhommissa, omituisia tiedostomuotoja. Syynä käyttäjät tallentelivat ties miten, kun eivät tajunneet formaateista yhtään mitään.
Nyt mäkkeihin saa jo tavallisia ohjelmia, eikä käyttäjä pääse enää tyhmyyttään tyrimään. Osta MsOffice, ei suotta tarvitse pelleillä mäkin omituisten ohjelmien kanssa ja tiedostojen muutteleminen jne on selkeetä, kun on ammatttiohjelma kotona ja töissä. Osta kuitenkin oikea versio, Home&Studenttia ei saa käyttää työhommissa.- 1stMacFinn
Mä olen käyttänyt Maccia ihan työhommissa jo liki kakskytävuotta. Eikä ole vielä tullut vastaan omituisia tiedostomuotoja. Eikä muuten omituisia ohjelmiakaan.
Mutta hyvä kun kerroit, että niitä on, omituisia tiedostomuotoja ja omituisia ohjelmia, toivottavasti osaan sitten varoa kun tulee vastaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833328
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli402726Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742296- 612278
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512211Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102183Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.201977Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201969- 621934
- 881701