Onko teillä muilla Lasikissa olleilla ollut päänsärkyä leikkauksen jälkeen? Olen kärsinyt leikkauksesta lähtien hirveistä päänsäryistä, otsalla ja silmien "takana". Lääkäri ei ottanut kantaa asiaan kun sitä häneltä kysyin. Ulkona kirkkaalla ilmalla näen hyvin, mutta sisätiloissa metrinkin päähän näkeminen on sumuista. Jos tietäisin kaiken tämän lasikista minkä tiedän nyt, en menisi enää leikkaukseen. Leikkauksestani on tosin "vasta" kaksi viikkoa ja tilanne voi vielä korjaantua, toivottavasti?!
Päänsärky LASIKin jälkeen
Normaalia?
15749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaikkia noita tähtisäteitä valojen ympärillä, huonompi näkö ja kuivat, kirvelevät silmät.
Jos tästä olisi edes pienenä mahdollisuutena mainittu, en kuuna päivänä olisi leikkaukseen mennyt. Mutta ei, rahat pois ja ulos.
Olen samaa mieltä ettei minulle kerrottu riskeistä/haitoista riittävästi vaikka niitä kysyin. Ainoa mitä lääkäri myönsi oli kuivasilmäisyys. Onko Antilasik, sun leikkauksesta kuinka pitkä aika?
Jo toista vuotta. Hieman kuitenkin parannusta tapahtunut.
Vielä kysyin, että voiko joku mennä pieleen ja vastaus oli, että kaikissa leikkauksissa on riskinsä. Olisi luetellut riskit, niin päätös olisi muuttunut.
Hyvä että sulle edes sanottiin että kaikissa on riskinsä, minulle sanottiin että "ainoa riski" on pidempiaikainen kuivasilmäisyys :P
Toisaalla joku itkee, että lopettaisitte näistä ongelmista kirjoittamisen. Olen eri mieltä. Ehkä tämä on lähes ainoa areena, jossa realisoituneet riskit tuodaan esille.
Olen luomassa suomenkielisiä kattavia sivustoja, joissa esitellään lasik-leikkauksen terveyshaittoja ja -riskejä, samoin vastaavaa ryhmää Facebookiin.
Teepäs se.
Ajattelin, että sellaisilla sivuilla voisi kerörätä kaikki mahdolliset ongelmat ja myös mahdolliset parannuskeinot.
Ettei päänsärkysi ja sumeus aiheutuisi silmien kuivuudesta? Minullakin kaksi viikkoa leikkauksesta ja jos silmät liiaksi kuivuu, on seurauksena päänsärky juurikin otsalla ja silmien takana sekä näön sumentumista. Kuivuminen voi ilmetä muutenkin kuin roskan tunteena, esim. silmien väsymisenä, poltteluna jne. Nyt, kun löysin itselleni sopivan cocktailin silmiin, ei särkyjä eikä sumeutta esiiny. Onneksi muutenkin alkaa kuivuminen helpottaa, koko ajan tarvii vähemmän lotrata tippojen kanssa :)
Muista, että kostutat silmiä mieluummin liian usein kuin liian vähän!
Laitan kostustusta kyllä joka tunti, saanko kysyä millainen kostutus coctail sinulla auttoi?
Pärjäsin jo hyvin ihan pelkillä tipoilla, mutta kun palasin töihin, niin tämä jumalaton ilmastointi (mikä puhaltaa suoraan kasvoihini) tekee hallaa. Tämän viikon olen laittanut yöksi VitA-POS-voidetta (kannattaa laittaa juuri ennen nukkumaanmenoa, koska sumentaa tehokkaasti näön) ja päivisin laitan Viscotears-geeliä. Silmäni ovat todella tykänneet tuosta a-vitamiinivoiteesta; jo kolmantena aamuna ei ollut enää mitään kuivuuden tunnetta (vrt. pahimpiin aamuihin, kun tuntui, ettei silmiä saa auki), eikä keskiviikon jälkeen ole silmissä esiintynyt roskan tunnetta. Veikkaan, että viikonloppuna kotona pärjään pelkillä kosteustipoilla, "yövoiteen" käyttöä aion kuitenkin jatkaa toistaiseksi, sen verran hyvää tuntuu tekevän silmille!
Tsemppiä! Toivottavasti vaivasi paranevat! Kerro, miten kävi, jos päädyt samaan cocktailiin :)
Kokeilen samaa, käytän juuri tuota viscotearsia silloin tällöin, enimmäkseen systanea, joka on kyllä aika laimeaa tavaraa, sen lisäksi 3 kertaa pv oftageliä ja yksi semmosta kunnon paksua a-ofta (tais olla nimi).
Kokeilen vaihtaa systanen tohon geelimäisempään , kerron jos auttaa. Kiitos vinkistä!
Toivottavasti nämä vaivat loppuu ja pääsen nauttimaan (enkä kärsimään) silmälasittomasta elämästä! :)
Laitettiinko sinulle kyyneltulpat? Ne voi auttaa.
Ei laitettu sellaisia, olen nyt käyttänyt viscotearsia ja se on pikkasen helpottanut oireita :)
Hyvä, jos auttaa :) Mä selvisin viikonlopun pelkillä tipoilla ( yöksi a-voide). Nyt töissä aamupäivän pärjäsin jo tipoilla, iltapäivällä on joutunut laittamaan viscotearsia. Eli alkaa pikkuhiljaa pärjätä tässä ilmastoidussa luukussakin :) Ja aamulla oli kiva huomata, että ensimmäistä kertaa molemista silmistä valui vesi tuulessa, alkaa pikkuhiljaa siis toimia kropan omatkin kosteuttajat.
Muista vaan laittaa tippoja/geeliä jo ennenkuin silmät alkavat tuntua kuivilta!
Ja se vielä, että mulla jotkut silmätipat tekevät sameutta/utuisuutta, eli kokeilemalla löytyy se oikea tippa/cocktail.
Mitä kuuluu aloittajalle, onko olo helpottunut?
Mulla alkaa työpäivätkin mennä jo hyvin. Välillä jopa täytyy muistuttaa itseäni, että tippoja on laitettava, kun ei enää silmät muistuta :)