Sweep

Millaista etsin

Kokemusta Sweep:n kalvo- ajoasuista ..
Gorduraa ja jonkin kalvo ? Ei kuitenkaan orig. Gore-Tex.

9

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ikinä eneään

      Joskus tuli ostettua Sweepin tavalliset ajohousut ja materiaali ainakin kestävyytensä puolesta aivan p..kaa, saumojen vierestä rispaantuu hajalle. Ei edes kahta vuotta kestänyt käyttöä.

    • Hyvääkamaaa

      4 vuotta oli käytössä halvimmat sweepin housut,60 euroa
      Kesti muuten mutta vetuketju meni rikki.
      Tuulen piti loitolla mutta heikonlaisesti suojasi vedeltä mutta hinta-laatusuhteeltaan ylivoimainen.
      Tuohon saumojen rispaantumiseen en kyllä usko,tai ehkä silloin mahdollista ja itse on xl kokoinen ja pukee päällensä xs koon housut.
      Mulla oli kuitenkin noi housut sekä enska että katukäytössä ei havaintoja moisesta.

    • lölnål¨¨y

      Parisen vuotta ollut eikä ole rispaantunut ja toimii yllättävän hyvin kovassakin sateessa.

      • Minä vaan

        Mulla on toisena ajopukuna (kuumille keleille) Sweepin nykyistä Hardcorea edeltävä malli. Pitää vettä yhtähyvin, kuin T-paita. Leikkaus on kummallinen, joten ei istu kunnolla oikein kenenkään päälle.


    • Hyväpuku

      Neljä kesää olen ajanut näillä varusteilla, eli Sweepin takki ja housut. Takkia on pitkää mallia, eli suojaa hyvin selkää kaikissa ajoasennoissa ja on muutenkin mukava pitää.
      Nimenomaan se sadepitävyys on ehdottoman hyvä. Yhtenä keväänä, kun ajoin Porista Tampereelle, tuli vettä aivan kaatamalla suurimman osan matkasta ja alkoi tuntua viileältä jostain sieltä perseen tuntumasta ja ajattelin; no niin, nyt vesi sitten lotisee suoraan iholle. Mutta kas ihmettä, perillä huomasin, että alla oleva pitkä alusasu oli aivan rutikuiva. Eli se solkenaan taivaalta putoava vesi, menee sen pintakankaan läpi, mutta alla oleva kalvo estää sen pääsyn alusvaatteisiin asti.
      Eikä ole vielä edes mitään kulumisen merkkejäkään. Vaikka puku on saanut kovaa käsittelyä monilla reissuilla ja niiden jälkeen. Monasti puku on ollut niin kurainen, sateisten hiekkateiden jälkeen, että ei ole viitsinyt suoraan ottaa päältä pois, vaan vesiletkulla vaan suoraan vettä päälle, samalla harjalla hangaten.
      Aikas luottavaisella mielellä lähden samalla puvulla tässä viidettäkin kesää liikkeelle :-D
      Hyviä ajonautintoja kaikille.

      • Aloittaja 1

        Voi...kiva kuulla (lukea).
        Minulla ensimmäinen puku..Sweep One - lady...
        Kelejä odotellessa...


    • kalle1954
      • ertyuiopoiu

        Turhaan mainostat, halpaa paskaa ovat kokemuksen mukaan. Vituttaa kun tuli ostettua ja joutu uudet ostamaan parin kauden jälkeen.


      • ÄläpuhuPuppua
        ertyuiopoiu kirjoitti:

        Turhaan mainostat, halpaa paskaa ovat kokemuksen mukaan. Vituttaa kun tuli ostettua ja joutu uudet ostamaan parin kauden jälkeen.

        No mikäs on sitten herralle tarpeeksi hyvä ?
        Jos olet joutunut ostamaan uudet parin kauden jälkeen niin olet ilmeisesti vain kyllästynyt ulkonäköön tai vain mennyt likaisiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      12
      2354
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2120
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2053
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2024
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      35
      1999
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      63
      1354
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1185
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1097
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe