HEI !
mihinkä ammatteihin tästä koulutuksesta voi päätyä (tiedän kyllä että täytyy valita joko kansantaloustiede JNE.) ja tarvitseeko matematiikan olla niin vahva aine? entäpä englanti?
kiitos niille jotka oikeasti viittivät vastata!
KAUPPAKORKEA KIINNOSTAVAA(KO)?
9
2609
Vastaukset
- 33333333333333333333
jooo tosiaan ois kiva saada niitä vastauksia
- niiiiin
vastauksia varmaan löytyy kyllä jos viitsii lukea aikaisempia keskusteluja, ja ehkä kannattaa käydä koulujen omilla sivuilla tutkimassa. Siellä kyllä kerrotaan.
- jepsy
kauppatieteitä tarjoavien yliopistojen sivuilla kannattaa käydä. siellä on aina jonkunlainen listaus mihinkä siitä koulusta valmistuneet on päätynyt. ja kauppatieteistä saa hyvän käsityksen tuolta kauppatieteet.fi sivuilta ja sit ekonomit.fi tai ekonomi.fi.
pankkeihin rahoitus alalle, yritysten johto ja hallinointi tehtäviin, mainostoimistoihin, taloushallintoon...oikeestaan kaikki missä euroja pyöritetään niin liittyy tähän. - puuppel
Luennot pidetään miltei poikkeuksetta englanniksi (ainakin Oulussa, paitsi juridiikat suomeksi), lisäksi harjoitustyöt ja tentit tenttimateriaalit ovat englanniksi. Ei siellä mikään hirmu haka tarvitse olla pärjätäkseen, koska "alan" sanasto tulee tutuksi väkisinkin aineopintojen myötä. Mutta tietysti se vie enemmän aikaa lukea jne. jos englanti ei ole kovin hyvä. Lisäksi esitelmiä on pidettävä paljon englanniksi, ja tämä voi tuoda kehnon englannin puhujalle stressiä.
Matematiikan ei tarvitse olla vahva, sitä ei paljoa tarvita. Pari pakollista matematiikan kurssia taitaa olla, joista toinen talousmatematiikkaa (lukion lyhyttä) ja toinen enemmän lukion pitkää matematiikkaa (raja-arvojuttuja). Mutta opetus on hyvää, joten vaikka et lukion pitkää matematiikkaa ole aiemmin lukenut, pärjää tuolla kurssilla hyvin jos pääset osallistumaan luennoille. - KGkg
Kauppatieteen koulutuksesta ei pääse mihinkään. Tradenomista vielä huonommin. Valtava ylikoulutus tradenomeista ja ekonomeista. Siksi kannattaa hakea DI-insinööriksi.
- Ehiogu
KTM.ksi kun on opiskellut ovat ovet auki moneen suuntaan ja pitkälle! Hienointa on se ettei ees oikeesti valmistu vaan tiettyyn ammattiin esim. "koneinsinööri" vaan tutkinto, jonka saa antaa valmiudet monenlaisiin eri tehtäviin. Tottakai pääaineet ja sivuaineet tahdittavat paljonkin suuntautumistasi, mutta ei ne mitään kiveenhakattuja asioita ole.
Ekonomit kyllä työllistyvät ainakin täältä lappeen Rannasta erittäin hyvin, olisikohan ollu vuonna 2008, että n.70-80% sai suoraan työpaikan valmistumisen jälkeen ja loput 3kuukauden sisällä. Loppupeleissä se on tietysti itsestä kiinni, miten opinnot sujunu, minkälaisissa homissa ollu aikasemmin ja näin pois päin.
Matematiikka kyllä tarvitsee, varsinkin laskentatoimessa ja rahotuksessa. Yksi matematiikan peruskurssi on, mutta lyhyelläkin matematiikalla sen saa kyllä selvitettyä. Osa opetuksesta on englanniksi esim. kansaivälisessä markkinoinissa, mutta kielipohjaa voi vahvistaa kielten kursseilla. - dsawijpåfkjdmsioapåk
Ehiogu kirjoitti:
KTM.ksi kun on opiskellut ovat ovet auki moneen suuntaan ja pitkälle! Hienointa on se ettei ees oikeesti valmistu vaan tiettyyn ammattiin esim. "koneinsinööri" vaan tutkinto, jonka saa antaa valmiudet monenlaisiin eri tehtäviin. Tottakai pääaineet ja sivuaineet tahdittavat paljonkin suuntautumistasi, mutta ei ne mitään kiveenhakattuja asioita ole.
Ekonomit kyllä työllistyvät ainakin täältä lappeen Rannasta erittäin hyvin, olisikohan ollu vuonna 2008, että n.70-80% sai suoraan työpaikan valmistumisen jälkeen ja loput 3kuukauden sisällä. Loppupeleissä se on tietysti itsestä kiinni, miten opinnot sujunu, minkälaisissa homissa ollu aikasemmin ja näin pois päin.
Matematiikka kyllä tarvitsee, varsinkin laskentatoimessa ja rahotuksessa. Yksi matematiikan peruskurssi on, mutta lyhyelläkin matematiikalla sen saa kyllä selvitettyä. Osa opetuksesta on englanniksi esim. kansaivälisessä markkinoinissa, mutta kielipohjaa voi vahvistaa kielten kursseilla.Matematiikan peruskurssi aiheuttaa monelle päänvaivaa kauppakorkeakoulussa, sillä lyhyen matematiikan lukioille se on hieman haastava. Monet opiskelijat käyvät tuota kurssia vielä maisterivaiheessakin kun eivät ole sitä päässeet läpi ja se on jäänyt roikkumaan. Tosin veikkaan että osasyynä tuohon on myös minimaalinen panostus kurssin aikana. Laskentatoimen ja rahoituksen sekä kansiksen kursseilla matematiikkaa tarvitaan, mutta lähinnä niissä käytetään helppoja plusmiinus-laskuja.
Kansainvälisessä liiketoiminnassa opetus on lähestulkoon aina englanniksi ja kurssit sisältävät paljon ryhmätöitä jotka tehdään englanniksi ja joissa on yleensä väh yksi vaihto-opiskelija per ryhmä. Esitelmiä ei kyllä meillä ainakaan ole paljoa englanniksi, ainoastaan englannin kielen kursseilla. Tenttikirjat sen sijaan on lähes aina englanniksi, varsinkin ensimmäisen vuoden jälkeen.
Mutta hyvin pärjää perus englanninkielentaidolla ja lyhyellä matematiikalla jos vaan jaksaa tehdä töitä! Sitä ei kannata stressata. - 3. vuosikurssi
dsawijpåfkjdmsioapåk kirjoitti:
Matematiikan peruskurssi aiheuttaa monelle päänvaivaa kauppakorkeakoulussa, sillä lyhyen matematiikan lukioille se on hieman haastava. Monet opiskelijat käyvät tuota kurssia vielä maisterivaiheessakin kun eivät ole sitä päässeet läpi ja se on jäänyt roikkumaan. Tosin veikkaan että osasyynä tuohon on myös minimaalinen panostus kurssin aikana. Laskentatoimen ja rahoituksen sekä kansiksen kursseilla matematiikkaa tarvitaan, mutta lähinnä niissä käytetään helppoja plusmiinus-laskuja.
Kansainvälisessä liiketoiminnassa opetus on lähestulkoon aina englanniksi ja kurssit sisältävät paljon ryhmätöitä jotka tehdään englanniksi ja joissa on yleensä väh yksi vaihto-opiskelija per ryhmä. Esitelmiä ei kyllä meillä ainakaan ole paljoa englanniksi, ainoastaan englannin kielen kursseilla. Tenttikirjat sen sijaan on lähes aina englanniksi, varsinkin ensimmäisen vuoden jälkeen.
Mutta hyvin pärjää perus englanninkielentaidolla ja lyhyellä matematiikalla jos vaan jaksaa tehdä töitä! Sitä ei kannata stressata.KTM on yleistutkinto, jolla voi suuntautua hyvin monenlaisiin tehtäviin. Yrityselämä työllistää tietysti suurimman osan ekonomeista, mutta myös erikoisempia urakehityksiä on tarjolla - oma mielenkiinto ja erikoistuminen ratkaisee.
Tiesitkö, että esim. seuraavat henkilöt (ei niin tyypillisissä ekonomiammateissa) ovat kauppatieteiden maistereita (KTM)?
- MTV3:n ulkomaantoimittaja Helena Petäjistö
- Laulaja Anna Puu
- YLE:n toimitusjohtaja Lauri Kivinen
- monet poliitikot (esim. europarlamentaarikot Sirpa Pietikäinen ja Sari Essayah)
- Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajunen
PS. Matikkaa ja varsinkaan englannin osaamista ei pidä vähätellä missään nimessä.
- ffxvhjh
Zxx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107322
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374285törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373772Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001990- 321477
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701466- 351458
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791132Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121118Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030