Hei!
Valmistun ylioppilaaksi tänä kesänä (uskoisin) ja olen hakemassa yliopistoon, mutta suunnittelen myös
hakevani Tampereelle Ahlmanin ammattiopistoon puutarhuriksi (:)), koska ala on akateemisista tavoitteista
huolimatta lähellä sydäntä, ja ilmeisesti sinne on suhteellisen helppo päästä (vai onko asia näin?).
Kysyisinkin:
1. Millaista opiskelu on Ahlamissa?
2. Kuinka paljon opiskelijoista on ylioppilaspohjaisia?
3. Onko opistossa oma asuntola?
4. Kuinka paljon kuluja tulee kirjoista yms. opiskeluvälineistä?
5. Millainen valintakoe on?
6. Kuinkakohan vaikeaa päästä sisään? (lukioaineiden keskiarvoni on 8.5)
Olisin todella kiitollinen vastauksista!!
ammattiopisto Ahlman, tre
1
2219
Vastaukset
- Donna^^
1. Millaista opiskelu on Ahlamissa?
- Itse opiskelen Ahlmannilla tällä hetkellä. Voin hyvällä omatunnolla sanoa, että oppilaitoksessa on asiat niin sekaisin ja pielessä, että en voi suositella oppilaitosta kenellekään. Ja tämä ei ole vain parin yksittäisen opiskelijan mielipide, vaan monet opiskelijoista on erittäin tyytymättömiä oppilaitoksen toimintamalliin, johtokuntaan ym. Olen monet kerrat toivonut, etten olisi hakenut Ahlmanille, sillä siellä opiskelu ja kaikki asiat ovat vaikeuttaneet elämääni ja tehneet opiskelumotivaation ylläpitämisestä hankalaa, vaikka oikealla alalla olenkin. Burn out tai masennus ei todellakaan ole ollut kaukana, enkä usko että olen ainoa.
2. Kuinka paljon opiskelijoista on ylioppilaspohjaisia?
- Tarkasti en osaa sanoa, mutta joillakin aloilla on ainakin omia luokkia ylioppilaspohjaisille opiskelijoille.
3. Onko opistossa oma asuntola?
- On, tai oikeastaan oli. Asuntolassa asuminen luvattiin kauempaa tuleville opiskelijoille koko opiskeluajaksi, mutta nyt syksyllä tulikin päätös että kaikkien pitää muuttaa pois jouluun mennessä. Tästä nousi hirveä haloo niin opiskelijoiden kuin vanhempienkin keskuudessa (lehdessäkin tietääkseni kirjoiteltiin), joten pois muutto pakkoa lykättiin. Tällä hetkellä asuntolassa ei tietääkseni kovin moni asu, ja ilmeisesti aika ahtaasti kun huoneita ei enää anneta käyttöön. Tosin eipä opiskelijatkaan kovin hyvin siellä käyttäytyneet (ryypiskelyä ym.)
4. Kuinka paljon kuluja tulee kirjoista yms. opiskeluvälineistä?
- Ravintola-alalla toiseen vuoteen mennessä on täytynyt ostaa vain yksi kirja. Tietysti vihkot ym. tulee omasta takaa. Materiaalimaksua maksettiin muistaakseni ensimmäisenä vuonna 60 euroa, piti taata koko kolmen vuoden opiskelut. Kesällä tulikin 20 euron materiaalimaksu taas postilaatikkoon. Tästä rahasta menee aina kuluja, kun tulostaa koulun tulostimilla jotain. Tämä toinen materiaalimaksu saattoi olla myös laiton, en varmaksi sano koska opiskelijayhdistyksen kautta asiaa ei ole saatu vielä loppuun asti selville.
5. Millainen valintakoe on?
- Siitä en tiedä, itselläni ei ollut valintakoetta, nykyisin taitaa olla joka alalle pyrkiville(?)
6. Kuinkakohan vaikeaa päästä sisään? (lukioaineiden keskiarvoni on 8.5)
- Itse pääsin sisään helposti, samaten luokkatoverini ym. tutut sieltä. Monille Ahlman ei ollut ensimmäinen vaihtoehto, vaan sinne tultiin koska muualle ei päästy. En tiedä miten asia on nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2674819Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813267- 402945
- 472543
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971398PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 701007
- 102956