Selain pitäisi vaihtaa

Niin on aamun Hesariin kirjoitettu. Mutta mikä on selain? Mitä sillä selataan?
4197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onhan tässä nettikirjassa sivuja. Varmaan miljardeja, ellei enemmänkin. Niin paljon kuitenkin, ettei tavallinen sormi riitä, vaikka välillä nuolaisisikin sormen päätä.
Pläräämällä taas voisi oikean paikan löytyminen olla vaikeaa. Saattaisi juuri oikea sivu hurahtaa ohi.
Selainkone auttaa meitä torveloita löytämään juuri sen oikean sivun, mitä etsimme.
Niin kuin Hesari kirjoitti, kukin löytää varmaan mieluisimman, juuri omaan käyttöön sopivimman.
Minä olen käyttänyt viime aikoina Explorer8 selainta, koska se toimii netti-tv:n katselussa parhaiten, siis ainakin minulla.

Äänestä
  • näiden atk-asioitten kanssa. Jopel vastasi jo kysymykseesi. Minulla on ilmainen Avast-virustorjuntaohjelma ja kun asensin sille päivitystä, suositeltiin uutta selainta, eli google chromea. Tämä tuntuu olevan tosi nopea, mutta nyt kun kirjoittelen esim. tätä tekstiä, saan huomatuksen jokaisesta sanasta, mistä päättelen, että selain tahtoo minun puhuvan englantia... En tiedä, miten ratkaisisin pulman. Täytyy pähkäillä vai onko jollakulla jo kokemusta google chromesta?

    Äänestä

  • demeter kirjoitti:

    näiden atk-asioitten kanssa. Jopel vastasi jo kysymykseesi. Minulla on ilmainen Avast-virustorjuntaohjelma ja kun asensin sille päivitystä, suositeltiin uutta selainta, eli google chromea. Tämä tuntuu olevan tosi nopea, mutta nyt kun kirjoittelen esim. tätä tekstiä, saan huomatuksen jokaisesta sanasta, mistä päättelen, että selain tahtoo minun puhuvan englantia... En tiedä, miten ratkaisisin pulman. Täytyy pähkäillä vai onko jollakulla jo kokemusta google chromesta?

    mainos neljästä selaimesta, kun avasin koneen.
    Itselläni internet explorer oli koneessa valmiina, mutta mainostavat Fire foxia, Google chromea, ja Operaa.

    Äänestä

  • mainostettiin kirjoitti:

    mainos neljästä selaimesta, kun avasin koneen.
    Itselläni internet explorer oli koneessa valmiina, mutta mainostavat Fire foxia, Google chromea, ja Operaa.

    jätin kyllä explorerinkin voimaan, mutta chrome on kyllä selvästi nopeampi - jos sillä nyt jotakin merkitystä on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laritsa M kirjoitti:

Niin on aamun Hesariin kirjoitettu. Mutta mikä on selain? Mitä sillä selataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu