uTorrent + TeleFin/Soneran nettitikku

Morjes. Onko kellään samaa ongelmaa ettei saa mitään porttia Soneran verkkoa käyttävällä TeleFinlandin nettitikulla auki uTorrentissa? Käytän Comodon palomuuria ja olen sieltä yrittänyt availla kaiken maailman portteja UDP- sekä TCP-porteille. Tuskastuttavaa. Eikä TeleFinlandilta saa edes vastausta kyselyyn asiasta.
71362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Portit on kiinni mobiililaajakaistoissa (eikä niitä saa auki) joten sinun on tyytyminen hitaampaan lataus nopeuteen uTorrentilla.

Äänestä
  • Jotain semmoista jo epäilinkin, oisipa tän tiennyt :( Nopeus tosiaan vaihtelee 2kb/s -> ehkä jopa 40 tms. välillä. Ihmekös kun ei toiminut edes ilman palomuuria.. Tattis infosta (vaikka olikin negatiivista) :)

    Äänestä

  • -Julle- kirjoitti:

    Jotain semmoista jo epäilinkin, oisipa tän tiennyt :( Nopeus tosiaan vaihtelee 2kb/s -> ehkä jopa 40 tms. välillä. Ihmekös kun ei toiminut edes ilman palomuuria.. Tattis infosta (vaikka olikin negatiivista) :)

    etsi ja säädä portti välille 1-21 , ainkin itsellä toimii saunalahden motukalla.

    Äänestä

  • Ja vitut on kiinni.. mitälie poliisin mokkulaa käytät, myt elisalla toimii mahtavasti portti kun portti.

    Äänestä

  • Stefeman kirjoitti:

    Ja vitut on kiinni.. mitälie poliisin mokkulaa käytät, myt elisalla toimii mahtavasti portti kun portti.

    Onko edelleenkään mitään nixejä kiertää siljettuja portteje Soneran 3G:ssä ??

    Äänestä

  • A L kirjoitti:

    Onko edelleenkään mitään nixejä kiertää siljettuja portteje Soneran 3G:ssä ??

    Muuta ole kuin heittää sonera jätemyllyyn, sen jälkeen tilaat xDSL yhteyden. Tai kaivat kuvetta paritonnia niin vedät kuidun

    Äänestä

  • WIN-win tilanne kirjoitti:

    Muuta ole kuin heittää sonera jätemyllyyn, sen jälkeen tilaat xDSL yhteyden. Tai kaivat kuvetta paritonnia niin vedät kuidun

    Minulla oli ruotsalaisen Teliasoneran mobiilinetti tässä pari kuukautta sitten ja ainakaan siinä ei ollut portit kiinni (liittymä oli nimellään DataTehoPlus 3,6 Mbps tms.)
    Se toimi 600 kt/s aivan kuten oli mainostettukin. Ei ollut mitään ongelmia säätää firewall ja NAT toimimaan utorrent:in kanssa niin että muutkin saivat minuun yhteyden TS-verkon kautta, lisäksi pyöritin http-palvelinta jonka avulla etäkäytin konetta. Tietääkseni portit 25, 80 on ainakin suljettu TS:n mobiiliverkossa.

    Bittorrent kokemusta on ennen finreactorin perustamista edeltävältä ajalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Julle- kirjoitti:

Morjes. Onko kellään samaa ongelmaa ettei saa mitään porttia Soneran verkkoa käyttävällä TeleFinlandin nettitikulla auki uTorrentissa? Käytän Comodon palomuuria ja olen sieltä yrittänyt availla kaiken maailman portteja UDP- sekä TCP-porteille. Tuskastuttavaa. Eikä TeleFinlandilta saa edes vastausta kyselyyn asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu