kutiseva nenä?

Mun on pakko viimein kysyä tätä täälläkin... isoäitini ja äitinikin peruja on sellaiset vanhat uskomukset, kuin että jos oikea käsi kutiaa, niin joutuu antamaan jotakin jollekkin ja jos taas vasen, niin vastaanottaa, jotain hyvää/pahaa, mitä vaan. Ikinä kuullut moisesta? Näitä on erilaisia, eri ruumiinosiin liittyviä, siis vaikka kuinka paljon mutta suuren osan oon unohtanut... Heh :)
Muun muassa jonkun perusteella pysty ennustaa jonkun vierailevan sun luonas pian tai että joku ajattelee sua kiihkeästi juuri sillä hetkellä =) Kiinnostavaa, eh?

Kertokaa jookosta jos kellään on mitään muistikuvaa tämmösistä, ja kaikki maholliset aiheeseen liittyvät linkit kelpaa! Kiitän ajastanne :D
1215642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kaikki mielenkiintoset vihjeet huomioidaan.

Äänestä

Nenän sisäpuoli = huonoa tuuria
Nenän ulkopuoli = suutelemista, kiusaamista tai pettämistä

Äänestä

Mulla on paljon noita "ennustuksia", kunhan vaan muistaisin niitä.
Joitakin tässä voin sulle kertoa:
Käsien kutina..oikea ojentaa(joudut antaa esim.rahaa) ja vasen vastaanottaa ja vasen illalla varsin hyvää!
Kun korvat soivat niin joku puhuu sinusta.
Kun aivastat niin eka aivastus tietää hyvää, toinen pahaa ja kolmas rakkautta.
Poskia kuumottaa silloin, kun joku ajattelee sinua.
Harakat pihapiirissä tietävät, että tulee viekkaita vierata!
Tässä muutama..en muista juuri nyt enempää.

Äänestä

Mulla soi korvat kun joku ajattelee mua.Silloin vasta kivaa onkin kun kolme ihmistä ajattelee mua saman aikasesti.Tosi juttu.
Mummolta myös olen kuullut ettei hautojen päälle saa astua koska silloin vainaja ilmestyy uniin tai ottaa muulla lailla yhteyttä.

Äänestä
  • Jos tuo hautojen päällä kävely juttu pitäis paikkaansa, niin minun unissani olisi pitänyt olla vilinää ja vilskettä koska olin joskus kauan sitten töissä hautausmaalla. Leikkasin koko kesän ruohoa työnnettävällä ruohonleikkurilla. Ei tullut kukaan vainaja uniin. Enne-unia on kyllä tullut nähtyä ja ne kaikki ovat tarkoittaneet jonkun kuolemaa. Esim. Äitini tuli uneen kertomaan kuolemastaan edellisenä yönä. En vain ymmärrä miten se on mahdollista, koska hän kuoli vasta seuraavana iltapäivänä.

    Äänestä

...tarkoittaa meidän perheessä että joku soittaa (puhelimeen)

Äänestä

mä olen kuullut mummoltani että jos pudottaa veitsen tulee miesvieraita ja jos haarukkan niin tulee naisvieraita pikkulusikasta,haarukasta tulee lapsivieraita ja jos koko satsi tipuu niin niin monta kuin niitä on niin tulee häävieraita nenän kutina on toinen vieraiden tulon merkki oikea sierain hyviä vasen sierain huonoja mun tapauksessa nenä kutiaa ihan hillitömästi kun äidin siskon perhe tulee kylään kaverit on väitännyt että nenä kutiaa kun ihastuksesi mietii sua jos on hikka pitää keksiä kuka ajattelee kun keksii oikean niin hikka loppuu yksi konsti on ottaa lasista vettä suuhun ja katsoa lasin pohjaa siinä tekee tempun joka loppettaa hikkan ilmankos linnuilla ei ole hikkaa

Äänestä

Niin, nenän ´käkeämisen´tähden tulin sivulle, ja totta tosiaan samoja enteitä kuin täälläkin olen kuullut, veitsistä korvien soimiseen asti,plus kissa pesee itseään, tietää vieraita. Mustat linnut pihalla (ei siis mustarastaat ruokinnalla) tietää perin huonoja uutisia - totta- eivätkä hammasunetkaan oikeen nauramaan laita.

Äänestä

Tietenkin kaikki perustuu raamattuun.

Äänestä

Kyllä . Elämä on yhtä menoa ja tuloa . Taikuus sopii siihen hyvin .

Äänestä

-Kun nenää kutiaa, suututtaa pian
- kun huulia kutiaa, tulee vieraita
- kun poskia kutiaa, joku ajattelee sinua (minä saan usein tällöin puhelun tai viestin)
- korvien kutiaminen tiesi sadetta lumena tai vetenä
-kun matalapaine tulossa niin särkee lihaksia ja päätä (tosi on)

Äänestä

Vasen vastaanottaa, oikea ojentaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiinu´ kirjoitti:

Mun on pakko viimein kysyä tätä täälläkin... isoäitini ja äitinikin peruja on sellaiset vanhat uskomukset, kuin että jos oikea käsi kutiaa, niin joutuu antamaan jotakin jollekkin ja jos taas vasen, niin vastaanottaa, jotain hyvää/pahaa, mitä vaan. Ikinä kuullut moisesta? Näitä on erilaisia, eri ruumiinosiin liittyviä, siis vaikka kuinka paljon mutta suuren osan oon unohtanut... Heh :)
Muun muassa jonkun perusteella pysty ennustaa jonkun vierailevan sun luonas pian tai että joku ajattelee sua kiihkeästi juuri sillä hetkellä =) Kiinnostavaa, eh?

Kertokaa jookosta jos kellään on mitään muistikuvaa tämmösistä, ja kaikki maholliset aiheeseen liittyvät linkit kelpaa! Kiitän ajastanne :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu