Kaavamuutos hameeseen

aloitteleva ompelija

Hei! Olen korjaamassa kaupasta ostamaani hametta. Olen suht pyöreä ja ompelijalla teettämäni hameet tehdään takaa 5 cm pidemmiksi kuin edestä. Nyt ostamassani hameessa on ihan suora linja, kuminauhavyötärö ja vain yksi sauma toisessa sivussa. Kuinka etuosasta tehdään lyhyempi? Teenkö koko matkalta keskeltä takaa eteen madallusta, vai onko esim. takakpl suora ja madallusta vain edessä? Iso kiitos vastauksista etukäteen!

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pompula.

      Pystytkö vertaamaan teettämiisi hameisiin? Voi olla että riittää jos lyhennät edestä. Ennen saksimista kannattaa etukappaleelta taittaa helmaa haluamasi verran ja kiinnittää se vaikka nuppineuloin. Sovittaessasi näät onko lyhennystä sopivasti ja kuinka se istuu.

    • mittaus ensin

      Pyydä jotakuta mittaamaan ja merkkaamaan maasta helmaan suora linja kun hame on päälläsi, pane kengät jalkaan. Jos korjaus on pieni, voi olla helpompaa purkaa kuminauhakuja ja lyhentää yläpäästä.
      Kummalta tuntuu tarve lyhentää edestä, jos kerta oot pyöreä? Yleensä silloin maha tarvii lisää tilaa eikä takapuoli?
      Ootko varma ettei sauma kuulu taakse keskelle? Hameen peruskaavassa vyötärölinja kaartuu edessä alas ja takana ylös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe