puolison tulot toimeentulotukeen? Elikkä olen muuttamassa puolisoni kanssa samaan talouteen! Nyt jo tiedän että työmarkkinatukea en saa,koska puolison tulot vaikuttavat siihen?Ei kai voi olla niin että ei saisi mitään?
vaikuttaako
hölmistynyt-45
6236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Monella on monttu jäänyt auki, kun on laskelman saanut.
"Ei kai voi olla niin että ei saisi mitään?"
Et saa luultavasti latiakaan toimeentulotukea puolisosi tulojen vuoksi. Koskeen niin avio- kuin asuinliittoja (ns. avoliitto).
Jos jo työmarkkinatukea et saa lainkaan puolisosi tulojen takia, et saa tukea sossustakaan. Sossu tarkoitettu oikeasti vähävarasille joilla ei yleensä muita tuloja perheessä kun työttömyysturva. Jos tulonne yhteensä alle 1000 euroa kuussa saatte toimeentulotukea takuu varmasti. Parilla tonnilla ette senttiäkään.
Onko avopuoliso, jolla ei ole oikeutta toimeentulotukeen eikä tietenkään myöskään avopuolisonsa tuloihin, mielestäsi leikisti vähävarainen? Jos avopuoliso ei auta, mihin hänellä ei ole velvollisuutta, jää tämä "leikisti vähävarainen" täysin puille paljaille.
Tällaisissa tilanteissa ei ole mitään muuta mahdollisuutta kuin pistää kantapäät yhteen ja "kasvaa sivistyneesti erilleen".
"Jos avopuoliso ei auta, mihin hänellä ei ole velvollisuutta, jää tämä "leikisti vähävarainen" täysin puille paljaille. "
Jos avopuoliso ei voi auttaa toista ja pitää kaikkea yhteisenä niin viisainta lienee asua erillään ja yksin.
Et tule saamaan sossusta mitään jos nuo isommatkin tuet on jo puolison hyvien tienistien vuoksi evätty. Ja oikeinhan tämä on! Jos perheessä on rahaa, se kuuluu käyttää.
ottanut kantaa onko oikein vai väärin ja sekin mainittiin, että kantapäät yhteen, jos rahaa ei mistään tule. Vai pitääkö sinun olla vain äänessä koko ajan sanomatta mitään merkitsevää. Mietipä hetki mitä tämä systeemi merkitsee esim. asuntomarkkinoilla. Asioilla on puolensa ja puolensa. Ottamatta sen kummemmin kantaa asioiden "oikeuteen" tai "vääryyteen".
"Et tule saamaan sossusta mitään.."
Onko liikaa pyydetty, että luet edes nimimerkin, jolle vastaat? Ellet käyttänyt sä-passiivia mikähäkkismaiseen tapaan.
"Jos perheessä on rahaa, se kuuluu käyttää"
Suomen perhelainsäädäntö ei tunne elatusvelvollisuutta eikä -oikeutta avopuolisoiden välillä, joten tuo sinun "kuuluu" on hivenen hataralla pohjalla, jos aletaan hiuksia halkoa.