Pitääkö valkoisella koiralla olla valkoinen näyttelytalutin?

näyttelyyn menossa

Kyse on villakoirasta. Mätsäreissä ei varmaan ole väliä, mutta entäs oikeissa koiranäyttelyissä? Onko tapana että talutin on nimenomaan koiran turkin värinen, vai mieluummin aivan erivärinen, eli esim. musta?

6

3591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaista...

      Tärkeintä on värien harmonia. Yleensä sama väri (koira hihna esittäjä) ei tuota hyvää tulosta vaan on parempi käyttää yhdistelmää sellaisia sävyjä, jotka sopivat yhteen.

      Jos oma värisilmä ei ole parhaasta päästä, kannattaa käyttää asiantuntijaa (=värianalyysi) tai esimerkiksi hakea maalikaupasta Tikkurilan värikartta ja käyttää sitä. Jälkimmäisenkin avulla voi helposti valita myös handlerille sopivat asusteet, meikin ja hiusvärin.

      • näyttelyyn menossa

        Haluisin kuulla asiallisia vastauksia, kiitos


      • näyttelyyn menossa kirjoitti:

        Haluisin kuulla asiallisia vastauksia, kiitos

        Eli omilla koirillani käytän mahdollisimman lähellä koiran väriä olevaa näyttelyhihnaa.
        Tämä siksi, että tällöin koiran kaula "ei katkea" jos värien kontrasti on kovin suuri. Mustalle koiralle musta hihna ja valkoiselle koiralle valkoinen tai vaalea hihna.


    • samojedinkoira

      yleensä käytetään mustaa hihnaa. valkoinen voi antaa likaisen vaikutelman koirasta.

      • kultsu

        Koiran näyttelyhihnan kuuluisi olla koiran värinen, mutta ei ole pakollinen. Eikä se anna lisä pisteitä...


    • ruskeakoira

      Omalla koirallani hihna on lähellä turkin sävyä ---> hihna on melko ''huomaamaton''. Perjaatteessa sillä ei pitäisi olla kovinkaan suurta merkitystä, mutta itse tykkään käyttää koiran väristä hihnaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      77
      3533
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      23
      2343
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1995
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1596
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1234
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      893
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      72
      889
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      869
    Aihe