Hyvät vanhemmat, valvotteko te lainkaan, että mitä lapsenne (tarkoitan selvästi lapsia eli ala-asteella olevia, joilla ei ole oikeasti edes oikeutta olla fb:ssä) kirjoittavat tai mihin ryhmiin kuuluvat facebookissa? 12 -vuotias poika, kehuu ettei tippa tapa eikä ämpäriin huku ja on panomies. Onko se vanhemmuus kadonnut, jos lapsi viestii tällaista jo tuossa iässä? Harmittaa, että luokkakaverit painostavat liittymään ko. verkkoyhteisöön, mutta, minä en voi tällaista sallia. Pahimmassa tapauksessa lastani aletaan taas kiusaamaan, mutta mitä pitäisi tehdä?
Hämmästynyt äiti
surullinen äiti
222230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kyllähän nykyajan tenavat tenttua ottavat jo hyvinkin nuorena ja sätkä suussa 8-vuotiailla on jo normaalia. Ikäväähän se on ja tuntuu pahalta katsoa. Syljeskellään ja puhutaan pahoja housut kintuissa. Ne on pientä nämä verkkoyhteisöjen jutut, mitkä ovat vain pentujen sananhelinää. Kieltämättä olisi ollut kiva olla panomies jo 12-vuotiaana, mutta myöhästyin hommasta hiukkasen.
... sätkä suussa 8 -vuotiailla ei todellakaan ole normaalia. Onneksi ne nykyajan järkilapset ovat sitä mieltä, että tupakointi on typerien touhua. Vedän omat johtopäätökseni vanhemmista, jotka ovat sitä mieltä, että verkkoyhteisössä hehkuttaminen on VAIN sitä sanahelinää. Onneksi oma lapseni harrastaa niin paljon, että voin häneltä taas kieltää ko. yhteisön jäsenyyden, vaikkei hän siellä iltojaan istuisikaan. Kuljeta, kustanna ja kannusta toimii vielä meillä oikein hyvin.
Surullista kuultavaa tämäkin alle 12-vuotiaan tuttavaperheen lapsen suusta; Teillä on niin kivaa käydä. Meillä ei olla koskaan kotona, ollaan aina harjoituksissa tai jossain.Joskus haluaisin olla illalla vaan kotona koulun jälkeen, lukea Aku-Ankkaa ja syödä pullaa ja juoda maitoa ja nukkua vähän. Kuljeta, kustanna ja kannusta?
Kohtuudella ?
Jotain kummallista jep jep paistaa läpi tuosta sinun kirjoituksestasi. Sehän on selviö,ettei sätkä kuulu 8-vuotiaan suuhun. Mutta "nykyajan järkilapsi" ja" niin paljon harrastuksia,että voit taas kieltää"...Siis onko lapsesi kaiket illat jossain harrastuksissa ja poissa kotoa? Lapsethan kyllä jossain käyttävät nettiä, se on nykyaikaa. Tässä astuu kuvaan sinun kykysi ja nettiosaamisesi ,jotta voit valvoa mitä lapsesi siellä tekee.
2 krt viikossa ei mielestäni ole kovinkaan paljon 12 -vuotiaalle, mutta pääasia, että lapsella on mielekästä tekemistä harrastaa ja tähän päälle pihaleikit kavereiden kanssa. Minä ehkä kärjistin, kun "iloinen isä" oli sitä mieltä, että "Kyllähän nykyajan tenavat tenttua ottavat jo hyvinkin nuorena ja sätkä suussa 8-vuotiailla on jo normaalia. ". Ehkä vastaus oli vain vitsi, mutta olin liian "tohkeissani". Antakaa se tälle äidille anteeksi. Rajat ja rakkaus niillä niitä lapsia kasvatetaan :) Mukavaa alkanutta kevättä!! Ja pidetään ne alle 13 -vuotiaat lapset niillä foorumeilla, joille he kuuluvat.
kuvaamaasi elämää moni lapsi kaipaakin, eikä sitä jatkuvaa juoksemista paikasta toiseen. :)
Naamakirja on itsensä pirun keksintö. Ennen nysvään vaikka hylsyjä tai kaivan napaani kuin avaan koko osoitetta.
Nettiyhteisöissä päteminen on keskenkasvuisille paljon helpompaa kuin oikeassa elämässä selviytyminen, mikä taas näkyy silmiinpistävänä ulosantina. Suosittelisin lapsellesi harrastusta, missä tapaa muita ihmisiä ja voi tuntea onnistumisen tunnetta jolloin hän varmaan jättää nettiyhteisöt vähemmälle huomiolle. Harrastukset maksavat, mutta elämä on. Kumminkin niistä saatava hyöty on nähtävissä myös aikuisiällä.
siellä ne vanhemmatkin istuvat korhosen nimeämässä naamakirjassa!
aloittajakin koskapa osaa sanoa mitä siellä on!
MITEN SE NYT SILLEEN? ALOITTAJA!!
ikää minulle on kertynyt 38 vuotta ja ehkä osaan erottaa faktan ja fiktion paremmin kuin ala-asteikäiset lapset. Naamakirjassa ei ole mitään vikaa, mutta minusta se vain ei ole ala-asteikäisten lasten foorumi. Onpas vanhemmat nyt kovasti lastensan naamakirjoissa roikkumisen puolella täällä Kuhmossa.
Minäkin olen äiti ja olen itsekkin naamakirjassa, sen takia koska lapsenikin on ja voin todellakin tarkkailla sieltä mihin se rupeaa ja mihin ryhmään liittyy. Jos on jotain pahempaatapahtuu niin naamakirja suljetaanja lapsenikin tietää mikä on soveliasta ja mikä ei. Sen kyl mun lapsi on ymmärtänyt todella hyvin eikä ole liittynyt mihinkää outoihin ryhmiin tai ottanut jotain tuntematonta kaveriksi saatikka kertonut milloin ollaan pois kotoa tai paikalla. Kasvatuksessa ja rajojen asettamisessa on vika jos ei omaa lastaan saa kuriin edes naamakirjassa..:) Eli kaikki vanhemmat rajat on rakkautta mut pumpulissakin elättäminen ei ole hyväksi. Antakaa lapsenne elää ja opettakaa niitä oikeaan suuntaan. Ja muistelkaa omaa nuoruuttanne OLITTEKO TE PUHTAITA PULMUSIA 12vuotiaina?
Usein lapsilla on aikuisia kavereina(vanhempien tuttuja, sukulaisia jne.). Heidän päivitykset ja seinäkirjoitukset näkyvät myös lapsille. Moni tekee myös mitä typerimpiä testejä ja niitä sitten julkaistaan. Huumoriahan ne ovat mutta ymmärtääkö lapsi sen. Itse olen facebookissa ja mielestäni se on ihan hauska keksintö mutta hieman miettisin tuota lasten liittymistä siihen.
Olen nimimerkin juupastajuu:n kanssa täsmälleen samaa mieltä. Facebookissa on ikärajat eli alle 13 -vuotias ei voisi oikeasti edes liittyä ko. yhteisöön. Tokihan se on hyvä, että vanhemmat seuraavat lastensa fb:n käyttöä. Niin minäkin aion tehdä sitten, kun lapsi on 13 ja jos hän yhteisöön kirjautuu. Aika moni lapsi on vielä onneksi 12 -vuotiaana puhdas pulmunen. 12 -vuotias on lapsi, ei nuori.
Jonkinlainen yhteisö kai se on tämäkin foorumi. Täällä voi päteä ja tuntea onnistumisen riemua, varsinkin jos henkinen kasvu on vielä vaiheessa. Vai mitä, kOrhOnen? ;)
Täh?
"Nettiyhteisöissä päteminen on keskenkasvuisille paljon helpompaa kuin oikeassa elämässä selviytyminen"
Tuohon kirjoitamaasi viittasin.
sinäkin olet siellä... haaa
Tämä ei ole nettiyhteisö vaan avoin foorumi missä ei ole rekisteröitymispakkoa.
Täällä pääsee pätemään ilman että joutuu juurikaan vastuuseen sanomisistaan, mikä ei ainakaan minusta ole hyvä asia koska sen näkee kyllä sisällön laadusta.
no daa... olen se PANOMIES siis lollisloo
Pittee ruveta uskovaiseksi nii eipähän nuo netin kiroukset yms pääse pesimmään... vuan kuullema ainaki lestatialaiset ovat kovia ryyppeemmään ja seksi hommia harrastaa...... ELEKKEE VALITAKKO KOKOAJAN JOSTAKI ..TYÖ OOTTA IHME SAKKIE KOKO POPPOO.....Kertokkaa yksi asia mikä teillä on hyvin JOS on PRKLE SANO JURPPII TUO AINAINE VALITUS....
et ymmärrä mistä puhutaan, ole hiljaa, äläkä puutu muitten asioihin!
taijampa tietee hyvinnii vuan tiijätkös ite mitä suustas piästelet..... ku valitat kauhiasti että mikkää ei oo hyvin... hmmmm liikkaa rahhoo vae liian vähä
11v-lapsen äiti, ja kuulin vasta äskettäin Facebookin ikärajasta. Poikani kuitenkin lähinnä pelaa siellä Farmvilleä ym. enkä koe sitä ollenkaan pahana. Parempi että istuu koneen äärellä kotona kun rakkaroida ulkona. Kyllä poikani kaverit näkyy kirjoittelevan tosi rumiakin, mutta kyllä se on esittämistä isoa ja kovaa poikaa, eli harmotonta. On varmaan poikkeuksiakin mutta meillä näin. Ja itse olen kokenut "naamiksen" ainoastan positiivisena. Monta nuoruus/lapsuusaikaista kaveria tullut takaisin elämääni.