Molempien paikkojen hyvät ja huonot puolet kehiin.Suunnitteilla 3 viikon matka.2 kaverusta lähtee bailaamaan.Molemmille omat hotellihuoneet ja omatoimisesti.
Pattaya vai Phuket
thanx
5291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyviä ei ole ja huonot voi lukea aiemmista viesteistä.
Kummassakin käyneenä pidän Phuketin puolia, vaikka en siitäkään mitenkään erityisemmin pidä.. Phuketissa erittäin paljon paremmat rannat ja kirkkaammat vedet. Sieltä pääsee myös Phi Phi -saarille helposti, joka on muuten näkemisen arvoinen paikka! Kannattaa jopa yöpyä, hyvät bileet sielläkin. ;)
Kummallekin paikalle tulee miinusta älyttömästä määrästä turisteja.. Mutta jos se ei haittaa, niin ok. Phuketista sekä Pattayalta löytyy kummastakin hyvät shoppailumahdollisuudet sekä paljon bailausmestoja, sanoisin että joka makuun.. :)
Multa voit kysyä, jos jotain sellasta tulee mieleen..
Jonnna~ :n kanssa pitkälti samaa mieltä Phuketin plussista.
Pattaya on yleisesti edullisempi kohde kuin Phuket. Bangkokin läheisyys on myös etu. Bangkokista osaava löytää monenmoista bailumestaa (tarkempia vinkkejä kannattaa kysellä ja katsella muilta foorumeilta, esim. thaiklupi). Kolmen viikon matkalla pystyy kylläkin helposti yhdistämään myös Phuketin ja Bangkokin, sisäiset lennot edullisia ja suht. vaivattomia.
Pattaya on kaupunki ja Phuket on kokonainen saari, jossa on monta beachia. Pidän edellisestä. Siellä on mukava beac Jomtien. Menisitte varmaankin pakettimatkalle niin että olisitte Phuketilla jollain tietyllä rannalla. Pattayalla tapaatte aivan varmasti ihmisiä joka ilta. Phuketissa voitte olla rauhassa jos haluatte. Pidän esim thainyrkkeilyn katsomisesta Pattayalla.
Anteeksi vain nimimerkki "lyhyesti"... mutta eikö tässä lue selvästi etteivät menisi varmaankaan pakettimatkalle: "Molemmille omat hotellihuoneet ja omatoimisesti" ?
(Ja) Thainyrkkeilyä voi katsella myös Phuketissa.
(Niin ja) AP kysyjälle. Phukettiin jos menette, niin se majoitus rantannehan on sitten tietenkin Patong Beach. Sieltä voitte sitten mennä bailaamaan muuallekin. Vaikkapa vain Phuket Towniin (jossa omatoiminen voi myös kätevästi yöpyä) taikka jo ehdotetulle Phi Phi Saarille (jossa bailaus sitten vaatiikin jo yöpymistä).