Kellfrin sänkimurskaimet

että mitä

Sunnitelmissa olisi hankkia luonnonhoitopeltojen ja marjapensaiden välien niittoon kohtuuhintainen sänkimurskain. Uudet maksaa alk. 6000 e, paitsi Kellfrin koneet. Onko kellään kokemuksia niistä, toimiiko ja kestääkö pienimuotoisessä käytössä? Toimisko ikään kuin ruohonleikkurina? Ko. myyjän verkkosivuilla on huonot kuvat laitteista, ja niistä ei selviä kulkeeko murskain traktorin perässä vai ylettääkö yhtään traktorin sivulle? Näitä kun ei pääse näkemään oikeesti missään niin kysytään sitten täältä.

3

6869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200

      2 metrin kone ollut kolme vuotta, ihan hyvä vähään käyttöön. Koneen viimeistely on vajavainen, esim. hihnapyörät karkeita viimmeistelemättömiä, jouduin hiomaan sileämmäksi kulmat kun hihnapölyä tuli paljon eli söi hihnaa. Öljyä oli kulmavaihde aivan täynnä ja kuumetessaan ampui laakerin peitelevyn ulos. Laiton oikean määrän öljyä ja kunnollisen huohottimen niin pelaa hyvin. Kulmavaihteen ja hihnapyörälle tulevan akselin väli (akselissa oma öljy) vuoti uuten öljyä kun pultteja ei ollut kiristetty kunnolla.
      ELI uutena käyt koneen läpi ja se jälkeen se kyllä pelaa. Ei kannata pistää 150 hv koneen perään, itsellä 60 hv kone niin varmasti kestää.
      Itse ajelen suojakaistoja ja kesantoja ja vesistön varrella on ainakin tässä mallissa oleva sivusiirto hyvä (n. 0,5 m)
      Samalla hinnalla olisi saanut loppuun ajettuja romuja, tämä parempi.

      • että mitä

        Hyviä kommentteja, mutta tuli vähän myöhään. Jos noista tuon valmistajan ja myyjän tuotteista olisi paremmin tietoa saatavilla, niin niiden hankinta voisi olla helpompaa. Nyt päädyin Berti-merkkiseen vastaavaan laitteeseen. Lisäsijoituksella sain extraa ainakin vasaraterät. Saa nähdä kuin tulee toimimaan. Ainakin laite vaikuttaa vahvatekoiselta.


      • Bärssi
        että mitä kirjoitti:

        Hyviä kommentteja, mutta tuli vähän myöhään. Jos noista tuon valmistajan ja myyjän tuotteista olisi paremmin tietoa saatavilla, niin niiden hankinta voisi olla helpompaa. Nyt päädyin Berti-merkkiseen vastaavaan laitteeseen. Lisäsijoituksella sain extraa ainakin vasaraterät. Saa nähdä kuin tulee toimimaan. Ainakin laite vaikuttaa vahvatekoiselta.

        Bertin 200 piennarmurskain ollunna viitisen vuotta, ei tuosta mikään ole hajonnut vaikka terät on kiviosumia saanut.. No, yhden hydesylkyn tiivisteen jouduin vaihtaa kun alkoi vuotaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe