Kellfrin sänkimurskaimet

että mitä

Sunnitelmissa olisi hankkia luonnonhoitopeltojen ja marjapensaiden välien niittoon kohtuuhintainen sänkimurskain. Uudet maksaa alk. 6000 e, paitsi Kellfrin koneet. Onko kellään kokemuksia niistä, toimiiko ja kestääkö pienimuotoisessä käytössä? Toimisko ikään kuin ruohonleikkurina? Ko. myyjän verkkosivuilla on huonot kuvat laitteista, ja niistä ei selviä kulkeeko murskain traktorin perässä vai ylettääkö yhtään traktorin sivulle? Näitä kun ei pääse näkemään oikeesti missään niin kysytään sitten täältä.

3

6936

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200

      2 metrin kone ollut kolme vuotta, ihan hyvä vähään käyttöön. Koneen viimeistely on vajavainen, esim. hihnapyörät karkeita viimmeistelemättömiä, jouduin hiomaan sileämmäksi kulmat kun hihnapölyä tuli paljon eli söi hihnaa. Öljyä oli kulmavaihde aivan täynnä ja kuumetessaan ampui laakerin peitelevyn ulos. Laiton oikean määrän öljyä ja kunnollisen huohottimen niin pelaa hyvin. Kulmavaihteen ja hihnapyörälle tulevan akselin väli (akselissa oma öljy) vuoti uuten öljyä kun pultteja ei ollut kiristetty kunnolla.
      ELI uutena käyt koneen läpi ja se jälkeen se kyllä pelaa. Ei kannata pistää 150 hv koneen perään, itsellä 60 hv kone niin varmasti kestää.
      Itse ajelen suojakaistoja ja kesantoja ja vesistön varrella on ainakin tässä mallissa oleva sivusiirto hyvä (n. 0,5 m)
      Samalla hinnalla olisi saanut loppuun ajettuja romuja, tämä parempi.

      • että mitä

        Hyviä kommentteja, mutta tuli vähän myöhään. Jos noista tuon valmistajan ja myyjän tuotteista olisi paremmin tietoa saatavilla, niin niiden hankinta voisi olla helpompaa. Nyt päädyin Berti-merkkiseen vastaavaan laitteeseen. Lisäsijoituksella sain extraa ainakin vasaraterät. Saa nähdä kuin tulee toimimaan. Ainakin laite vaikuttaa vahvatekoiselta.


      • Bärssi
        että mitä kirjoitti:

        Hyviä kommentteja, mutta tuli vähän myöhään. Jos noista tuon valmistajan ja myyjän tuotteista olisi paremmin tietoa saatavilla, niin niiden hankinta voisi olla helpompaa. Nyt päädyin Berti-merkkiseen vastaavaan laitteeseen. Lisäsijoituksella sain extraa ainakin vasaraterät. Saa nähdä kuin tulee toimimaan. Ainakin laite vaikuttaa vahvatekoiselta.

        Bertin 200 piennarmurskain ollunna viitisen vuotta, ei tuosta mikään ole hajonnut vaikka terät on kiviosumia saanut.. No, yhden hydesylkyn tiivisteen jouduin vaihtaa kun alkoi vuotaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1401
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      36
      1111
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      20
      883
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      725
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      710
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      195
      659
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe