ahtaajien vaatimuksien tueksi? Nyt alkaa tulemaan turpaan liian monelta suunnalta. Muutamassa satamassa paiskitaan jo töitä, ei ahtaajien toimesta, mutta sekin tullaan vielä näkemään mikäli lakko pitkittyy. Työnantajan onnistunut mediapropakanda on saanut kansan (hölmön) tuen.
Suomessa on muutama vahva liitto, jotka auraavat työntekijöiden etuja eteen päin kivistä tietä pitkin. Pienien vahvojen ryhmien työtaistelun hedelmistä nauttii koko työväestö. Ei välittömästi, mutta pienellä viiveellä kuitenkin.
Just uutisista tuli raporttia Kotkan satamasta, jossa lakkovahtien läpi on ajanut rikkureita kuskaavien autojen saatto....
Suomessa on muutama vahva liitto, jotka auraavat työntekijöiden etuja eteen päin kivistä tietä pitkin. Pienien vahvojen ryhmien työtaistelun hedelmistä nauttii koko työväestö. Ei välittömästi, mutta pienellä viiveellä kuitenkin.
Just uutisista tuli raporttia Kotkan satamasta, jossa lakkovahtien läpi on ajanut rikkureita kuskaavien autojen saatto....
Vastaukset 27
Vanhimmat
mitä tämän palstan kautta on annettavaa...
Kotka: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3761
Täysin käsittämätöntä, että ei käsitetä, että nyt käsitellään kaikkia muitakin koskevia "suojia".
Onhan tuota aivopesua kestänyt jo useita vuosia, taitaa olla kun tyhmään päähän jotakin juntataan, niin se ei lähde sieltä ennekuin kolauttaa vähän halolla otsaan, no ei kyllä viitsisi tyhmää kaveria kolauttaa, mutta jos pakotetaan?????
Otteet ahtaajalakossa kovenevat. Nyt AKT:n ahtaajat ovat sulkeneet Kotkan Mussalon rahtisataman sisäänkäynnin.
Sataman sisäänkäyntiä piirittää MTV3:n uutisten mukaan noin 150 ahtaajaa. Väki yrittää estää AKT:n ulkopuolisen työvoiman pääsyn satamaan.
Sataman portista on tiettävästi päässyt läpi vain yksi henkilöauto ja senkin tuulilasi on lyöty rikki.
Paikalla on myös poliisipartioita.
Jos Rädyn vaatimuksiin suostutaan on aika järjestää yrittäjälakko. Yrittäjälläkin on oikeudet. Palkallinen kuukausivapaa, joka kerätään kansalaisten verotuksella. Oikeus olla sairaana 3 päivää jonka työntekijä maksaa. Talvilomat joka kerätään verotuloin. Paluurahat joka kerätään verotuloin.
Eiks ole helppoa rahankerua.
Eivätkös ne ymmärrä että ovat yrityksen tontilla tekemässä rikosta. Ei kenenkään tontilla saa olla ilman lupaa rikkomassa toisen omaisuutta. Putkaan koko paskasakki
kaikki aikanaan....
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/protestit/?s=&ta=VA&paivamaara=&tabs=&submit=Hae
Siinä listaa yrityksistä, joihin valtion antamaa tukirahaa on dumpattu, ilman toivottua tulosta.
Hienoa että ihmiset heräävät ja nujertavat koko AY liikkeen.
Ahtaajat kotiin lakkoilemaan. mm3000 ihmistä on liittymässä ryhmään jotka valmistelevat menevänsä töihin hoitamaan AKTn hommia joka ei heitä näytä kiinnostavan. Lisää tällaista
Tämä on seurausta miten yritykset eivät voi suuren verotuksen ansiosta toimia maassamme. Työntekijän palkka on maksettava ja alvit tellit lellit verot palkat lomarahat paluurahat sähkölaskut materiaalit lumityöt haluatkos lisää listaa neroudellesi
Lisää on tulossa odota vaan. Räty teki sen taas
Ilman työtekijöitä ei ole rahaa, ilman kuluttajia ei kukaan osta mitään tuotteita.
Työtätekevä duunari antaa työpanoksensa yhteiskuntaan.
Yrittäjät saavat lakoilla, siitä tulee säästöä.
Ei haittaa vaikka velkarahalla toimiva yrittäjä vähän lakoileekin, sehän siirtää vain konkurssia tai saneerausta eteenpäin.
Pidä nyt niitä palkallisia vapaa päiviä työtekijät ovat niitä sinulle keränneet jo vuosikausia, ota vaikka sijoitustililtä siellähän ne "voivat" olla.
Jättimäinen virushyökkäys huijaa Facebookilla
18.03.2010 07:14
Facebookin käyttäjät ovat joutuneet jälleen suuren virushyökkäyksen kohteeksi. Sähköpostissa on levinnyt tällä viikolla kymmeniä miljoonia viestejä, jotka sisältävät haittaohjelmia.
Virusviesti varoittaa Facebook-tilin salasanan vanhentumisesta ja kehottaa klikkaamaan liitetiedostoa. Sen mukana tulee erilaisia haittaohjelmia, jotka muun muassa varastavat pankkitunnuksia.
Viestejä on lähetetty Facebookin sijasta tavalliseen sähköpostiin.
Asiantuntijat arvioivat, että virus leviää miljooniin koneisiin eri puolilla maailmaa. Facebookissa on noin 400 miljoonaa ihmistä.
NÄITÄ LISÄÄ:)
Miten niin suuren verotuksen????????
Vain suurista tuloista voisi mennä suuret verot,,,,,,, mutta kun niiiiistä menee vähempi veroa kuin duuuuuunarin tilistä.
Veroparatiisien tileille on virrannut ylijäämät, ei ainakaan duunarien.
Eihän sulla olisi mitään hätää kun lopetat yrityksesi, kaikki vellit alvit ym. palkka kustannukset ei tarvitsisi maksaa niitä.
Jos ei ole yrittäjiä niin teillä ei ole töitä. Ei sitä rahaa maalle tule jos kaikki sivoaa katuja tai nostavat työttömyys korvauksia.
Ota nyt järki käteen vasemmistosossu
Sulla ei ole rahaa ostaa edes sitä pulloharjaa, jos et saa palkkaa jota työnantaja sinulle maksaa, ja se on maksettava olit sitten lomalla tai sairaslomalla, tai muutenkin kahvitunnillasi puhumassa paskaa
Jos ei ole niitä jotka tekevät töitä niin ei tule yrittäjille rahaa.
Täällä itketään Rätyilystä, sellaiset rehelliset yrittäjät jotka eivät anna lopputilejä, eivätkä potki pellolle sitä joukkoa joka tuottaa yrittäjälle tulosta, mitä he joutuvat maksamaan siitä, että ne ahneet paskayrittäjät antavat työntekijöilleen kenkää????
Sanoisin, että aika paljon, mutta jos vastuuta siirretään enemmän noille perseelle potkijoille, niin se tulee myös halvemmaksi oikeille ahkerille työantajille/yrittäjille.
Jos olet yrittäjä, niin laajenna näkemyksiä, pidä huolta siitä joukosta joka niskalimassa ja persevaahdossa tekee työtä sinunkin perheesi hyvinvoinnin eteen.
Molempia tarvitaan yrittäjiä ja osvoimaa palkansaajilla, kiistatta on se tosiasia että Suomen yrittäjä verkosto on pitkälti luotu palkansaajan ostovoiman myötä.
Ja tämä on ollut kaikkien hyödyksi.Siitä se hyvinvointi syntyy yrittäjänkin!
ilman ammattiyhdistysten neuvotteluja, olisi tämä maa harvojen rikkaiden hallussa.
YRITYS mikä tarkoitus? jos kuluttajalla ei ole varaa ostaa palveluja.tuskimpa kannattaisi.
Yrittäjä päättä mennä lakkoon ja lomauttaa kaikki 15 työntekijää.
Sitten nousee meteli, poru ja huuto.
Palkansaajakeskusjärjestö SAK varoittaa, että rikkurityövoiman käyttö satamissa vaikeuttaa ahtaajien työkiistan sopimista. SAK varoittaa harkitsevansa muiden jäsenliittojensa kanssa tukitoimia ahtaajille, jos rikkureiden värvääminen satamiin jatkuu.
SAK:n järjestöjohtaja Matti Tukiainen sanoo, että vaikea neuvottelutilanne ei oikeuta satamaoperaattoreita värväämään satamiin ammattitaidotonta työvoimaa. Tukiaisen mukaan se kärjistää tilannetta entisestään ja vaarantaa koko suomalaisen sopimusyhteiskunnan periaatteet.
Tukiaisen mukaan rikkureita käyttävät satamaoperaattorit syyllistyvät myös työturvallisuuden vähättelyyn ja halveksuntaan.
Kaksi viikkoa jatkuneen satamalakon sovittelua on jatkettu jälleen aamupäivällä. Sitä ennen neuvotteluja käytiin aamuyöhön asti.
Mussalon satamassa Kotkassa osoitettiin aamulla mieltä sitä vastaan, että töitä on pyritty jatkamaan muiden kuin ahtaajien voimin. Tilannetta rauhoittamaan kutsuttiin poliisi.
Aamulla mielenosoittajat pyrkivät estämään liikennettä Multi-Linkin terminaalille. Ainakin yhden auton tuulilasi meni rytäkässä rikki.
Siellä kuule potkittiin ovet sisälle ja käytiin väkivaltaisesti kiinni työtä tekevään ihmiseen.
Kerro totuus kun kerrot.
Eihän kukaan halua tukea itsekkäitä ahneita riistäjiä.
Yrittäjät tekee kaikkensa että ei SAK toimillaan vie koko yritystä konkurssiin , jota tulee tapahtumaan siellä sun täällä. Jos minun firma menee konkurssiin SAKn takia. niiin.............
ovat öykkäröiviä LIIAN HYVIN PALKATTUJA -koulutukseensa ja älykkyysosamääräänsä nähden- tuurijuoppoja!!!
Se on mielestäni kamalaa kun toinen palkansaaja kadehtii toista palkansaajaa ja kummatkin elättävät työllään perhettään.
Miksi te ette kadehti noita jotka eivät tee mitään ja saavat kuukaudessa enemmän kuin yksikään varsinainen työntekijä saa vuodessa?
Kokkolan kaupunkihan on ahtaajien palkanmaksaja,eikö? Kokkolan kaupungilla on henkilöstöstrategia, missä määritellään työntekijöiden samanvertaisuus kaupungin henkilöstön osalta. Tekninen Sopimus sitoo ahtaajia ja ovat muiden sopimuksessa olevien kanssa samanvertaisia. Toivottavasti lakko tuottaa tulosta, niin pääsemme me muutkin kaupungin työntekijät osallisiksi tulokseen:D
otappa asiasta selvää ennenkuin auot päätä,selvitä samalla tarkemmin mistä lakossa on kyse?äläkä tuijota sitä mitä media selittelee.
Ahtaajat eivät koskaan ole olleet työsuhteessa kaupungin kanssa. Palkan maksajana on täysin yksityinen yritys.
Sinne tuo koko sakki kuuluu rätynsä kanssa
kolmennen ja neljännenkin lipun. Ennen olen kunniottanut ahtaajia, mutta nyt voivat painua sinne missä pippuri kasvaa. Oli aika näky tuo ikkunoiden potkiminen. Se kertoo kaiken minkälaisesta roska läjästä on kyse. Kunnioitus loppu tänään.