Jos olen nk. julkaissut runoni tällä palstalla, voinko vielä tarjota sitä lehteen? Joku tuttavani sanoi, että en voisi tehdä sitä.
Kysymysten kysymys...
Kreetta..
6219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Outoa jos ei voisi. En tiedä, jos hän tietää paremmin. Ajattelin itsekin joskus julkaista, mutta onnekseni olen kirjoittanut kirjautuneena joten voin poistaa runoni netistä koska vain. Se tietysti harmi jos joku toinen on niitä kopioinut ja käyttänyt.
esm. tallennan kaikki omat tekemäni runot omaan kansioon, julkaisen kirjan joskus, koi sivuilla on satoja näitten runojen lisäksi, ei oe ollut aikomustakaan jättää yksistään tnne omatekemiä runoja .
toukokuu.com. Nyt sitä näköjään ei enää ole. Kaikki runoni jäivät sinne. Palstalla luki että sinne saa laittaa vain ennestään julkaisemattomia runoja, mitä pidin kyllä oudolta, sillä jos runo on oma niin kaipa sillä sama kuinka monta kertaa sen julkaisee. Nyt ne ovat kadonneet. Nimimerkkini ja kaikki.
No eipä tuo mitään. Minulla on kaikki siellä julkaisemani tallella tulosteina ja tietokoneella, mutta jos niitä nyt (vaikka ei ne niin hyviä olleet) alkaa ilmestyä jonnekin kirjana, niin kyllä pulttaan ihan periaatteestakin.
Jotenkin nämä nettijutut ovat niin epäluoetettavia. Mistään ei voi olla varma minne ne päätyvät.
Kyllä ne löytyy tietokoneelta, pitää vain osata etsiä, ainaki minä löydän omia runoja aivn niin vanhoja kun ensimmäisen tietokoneen laitoin, vuosia sitten , on olemassa ARKISTO, josta löytyy vanhatkin runot.
Onnea etsinnässä.
mutta noita sivuja ei silti enää näytä olevan. Ei siis voi poistaa profiiliakaan sieltä, leijuu ties missä bittimaailmassa. Arkisto on tuttu paikka, juu. :)
ja muutkin kirjoitukset ovat vain kirjoittajan töitä, kirjoittaja saa julkaista ne niin usein kuin haluaa. Jos joku toinen käyttää samaa kirjoitusta pitää siinä ehdottomasti olla maininta mistä runo on lainattu, sama koskee kuvia.