Tuossa katselin huutonetissä ryijyjä ja aloin miettiä,että oliko niillä joku muukin tarkoitus ennen,kun koristaa seinää?
Lämmittää....vai ihan vaan koristeena ja ajanvietteenä tehty?
ryijyt
5
469
Vastaukset
- ee
ainakin on ollut eli lämmikkeenä/peitteenä reessä pakkasella.
- tupaolohuone
rekipeittenä jotkut.Yleensä puhde työnä tehtyjä.Itse ihmettelen aina sitä miten ovat saaneet/ehtineet langat värjätä.eihän niitä tarvikkeita ole ennen ollut kuten nykypäivänä.Tai suunnittelu.Taito yleensäkin.Mistä levinnyt ja kuka keksinyt tehdä.
tossa oli pari löytöä....
aloin jo harkita jos ostaisi.Eikös nämä ole yleensä siellä 450-1500e välillä?
http://www.huuto.net/kohteet/seinaryijy-karhunkaatajaupea/132242244
http://www.huuto.net/kohteet/seinaryijy-vesiheina/131645392 - KK21
tupaolohuone kirjoitti:
rekipeittenä jotkut.Yleensä puhde työnä tehtyjä.Itse ihmettelen aina sitä miten ovat saaneet/ehtineet langat värjätä.eihän niitä tarvikkeita ole ennen ollut kuten nykypäivänä.Tai suunnittelu.Taito yleensäkin.Mistä levinnyt ja kuka keksinyt tehdä.
tossa oli pari löytöä....
aloin jo harkita jos ostaisi.Eikös nämä ole yleensä siellä 450-1500e välillä?
http://www.huuto.net/kohteet/seinaryijy-karhunkaatajaupea/132242244
http://www.huuto.net/kohteet/seinaryijy-vesiheina/131645392ei taida oikein tuo nimi sattua ryijylle? metsästäjä taitaa olla parempi?!
- liyhb pouhå ioj
Ja myös estää kaikumista. Vähän sama asia kuin gobeliineissa, joita on käytetty kivirakennuksissa ja linnoissa. Ja sitten niissä on oma symboliikkansa, mitä en tiedä, koska ei tekstiilit ole ikinä kiinnostaneet. Ja ollut kai jonkinlainen varallisuuden symboli, tietenkin. Ja uudemmathan on sitten lähinnä koristeita ja monet tunnetut taiteilijat ovat suunnitelleet myös ryijyjä.
Tossa mainittiinkin rekiryijyt ja käsittääkseni niitä on käytetty peitteinäkin. Niistä on valtavasti kirjallisuutta, se kun on kovin historiallinen keksintö. Niinno, ryijy on luullakseni jonkinlainen "halpismalli" gobeliinista.
Mutta mä en ole sen puolen erikoisasiantuntia, olen sitäpaitsi mies :DDD- okit
joo.tuo olikin hyäv poitti tuo ääni-kaikujuttu.Tottahan se on ,enpä ajatellutkaan.
Ja varallisuus...näinkin on.
kodikkuutta .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1902630Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411198- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808