Nimiäisten ohjelma+vinkkejä?

KyseleväÄippä

Pojallamme on viikon päästä nimenantojuhla ja en ole sellaisessa ennen ollut. Joten olisi kiva saada joitakin vinkkejä ohjelmaan, kattaukseen yms. Meidän vanhemmat eivät ole tavannut paljoa vielä toisiaan, joten juhlan olisi hyvä olla vähän sellainen "rennompi" ja siksi olisi kiva saada vähän ajantäytettä jos sitä keskustelua ei niin vaan synnykkään.

Olen ajatellut antaa siviilikummitodistukset ja nimenantotodistus myös on tilattu. Vähän on jo menuutakin mietitty: kakkua, pikkuleipiä, voileipäkakkua, karjalanpiirakkaa ja sen semmosta. Mutta kertokaas nyt vähän kaikkia kivoja vinkkejä yleisesti ottaen noihin nimenantojuhliin liittyen? Olisi kiva saada onnistuneet juhlat. :)

3

3144

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äpsi

      Voitte kertoa nimen/nimien taustoista ja miksi siihen päädyitte. Isä tai äiti tai joku muu läheinen voi myös pitää pienen puheen lapselle, lukea runon tai lorun ja jos löytyy musiikkitaitoisia, niin laulakaa/soittakaa vaikka jotain. Lastenlauluja, maakuntalauluja, mitä vaan... Mutta ylipäänsä isovanhemmat kyllä jaksavat ihan vain ihastella pikkuistakin ilman kummempaa ohjelmaa ja juttua syntyy varmaan kummienkin kesken. Voitte myös kertoa, miksi juuri nämä ihmiset valitsitte kummeiksi ja mistä heissä erityisesti pidätte. Sopikaa keittiöjärjestelyt valmiiksi, ettei isän tai äidin tarvitse vahtia kahvinkeitintä koko juhlien ajan ja tehkää kaikki mahdollinen kattaukseen jo etukäteen.

      Hyviä juhlia!

    • kolmen äiti

      Iso aakea kristalli vati jossa vettä jossa kellui ruusun terälehtiä, joilla pyysimme ihmisiä vuorollaan kastelemaan vauvan varpaat, ja lausumaan elämän ohjeita ja toivotuksensa vauvalle. Kaikki pääsivät osallistumaan, ja kertyi hauskoja toivotuksia. mm. isoveljensä toivotti, että -juo maitoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      64
      683
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      561
    Aihe