Pojallamme on viikon päästä nimenantojuhla ja en ole sellaisessa ennen ollut. Joten olisi kiva saada joitakin vinkkejä ohjelmaan, kattaukseen yms. Meidän vanhemmat eivät ole tavannut paljoa vielä toisiaan, joten juhlan olisi hyvä olla vähän sellainen "rennompi" ja siksi olisi kiva saada vähän ajantäytettä jos sitä keskustelua ei niin vaan synnykkään.
Olen ajatellut antaa siviilikummitodistukset ja nimenantotodistus myös on tilattu. Vähän on jo menuutakin mietitty: kakkua, pikkuleipiä, voileipäkakkua, karjalanpiirakkaa ja sen semmosta. Mutta kertokaas nyt vähän kaikkia kivoja vinkkejä yleisesti ottaen noihin nimenantojuhliin liittyen? Olisi kiva saada onnistuneet juhlat. :)
Nimiäisten ohjelma+vinkkejä?
3
3004
Vastaukset
- äpsi
Voitte kertoa nimen/nimien taustoista ja miksi siihen päädyitte. Isä tai äiti tai joku muu läheinen voi myös pitää pienen puheen lapselle, lukea runon tai lorun ja jos löytyy musiikkitaitoisia, niin laulakaa/soittakaa vaikka jotain. Lastenlauluja, maakuntalauluja, mitä vaan... Mutta ylipäänsä isovanhemmat kyllä jaksavat ihan vain ihastella pikkuistakin ilman kummempaa ohjelmaa ja juttua syntyy varmaan kummienkin kesken. Voitte myös kertoa, miksi juuri nämä ihmiset valitsitte kummeiksi ja mistä heissä erityisesti pidätte. Sopikaa keittiöjärjestelyt valmiiksi, ettei isän tai äidin tarvitse vahtia kahvinkeitintä koko juhlien ajan ja tehkää kaikki mahdollinen kattaukseen jo etukäteen.
Hyviä juhlia! - kolmen äiti
Iso aakea kristalli vati jossa vettä jossa kellui ruusun terälehtiä, joilla pyysimme ihmisiä vuorollaan kastelemaan vauvan varpaat, ja lausumaan elämän ohjeita ja toivotuksensa vauvalle. Kaikki pääsivät osallistumaan, ja kertyi hauskoja toivotuksia. mm. isoveljensä toivotti, että -juo maitoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1298835Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735214Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263516- 362414
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1281734- 621667
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2101501Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381387Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601139- 231111