Pyykinpesusta

Pyykkikonet ottaa yleensä vain kylmää vettä. Mikä estää laittamasta sitä niin että pyykkikone ottaisi termostaatihanasta veden? Hana maksaa noin 150€, ja vaatii pikkusen putkitöitä, ja hyöty tulee silloin, jos kuumavesi tehdän muulla kuin sähköllä. Eli kaukolämmössä saadan hyöty, sekä jos on oma lämpökeskus jossa poltetaan jotain. Pellettikattilalla tosin ei juurikaan säästä mitään, meinaan on tuo mopo karannut käsistä pahemman kerran pelletin hinnoittelussa. Kutta hake, palaturve, vilja ovat niitä edullisia energialähteitä.

Pitäis joskus mitata, ku se mitari kerran on, et paljonko se pyykikone tartttee energiaa yhteen pesukertaan. Tai saisihan sen siitäkin suurinpiirtein laskettua, että kuinka suuren vesimäärän se lämmittää. Tyhmä kysymys, mutta kuinka ne huuhteluvedet, lämmittääkö pyykkikone ne? Jos huuhtelu tapahtuu täysin kylmällä vedellä, tämän mun viritelmän hyöty häviää samantein.

3

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+3

      tapahtuu kylmällä vedellä.

    • inejr

      pääasiassa kylmällä mutta olen kuullut että on olemassa pesukoneita jotka myös lämmittävät myös huuteluveden.

    • Vattenfall_asiantuntija

      Hei,
      Pyykkikoneet ottavat vain kylmää vettä sekä pesu- että huuhteluvaiheissa.
      Kun pesuvesi alkaa lämmetä, alkaa pesuaine vaikuttaa koneen samanaikaisesti liikutellessa pyykkiä. Pyykin peseytymiseen vaikuttavat siis lämpötila, pesuaine, aika ja mekaaninen liike. Lian irtoaminen pestävistä tekstiileistä edellyttää sitä, että pesuaineelle jää aikaa toimia.
      Pyykinpesukoneiden energiankulutus muodostuu mekaanisen työn ja lämmitysvastuksen tarvitsemasta energiasta. Nykyaikaiset koneet käyttävät vettä hyvin pieniä määriä, ja lämmitysenergian tarve on pudonnut huomattavasti verrattuna entisiin koneisiin, jotka lämmittivät paljon suurempi vesimäärä. Pesuaikaa on toisaalta pidennetty, jolloin kemialle eli pesuaineelle jää pidempi vaikutusaika.
      Pyykinpesukoneen energiankulutus on helppo mitata kulutusmittarin avulla, jollaisen voi lainata veloituksetta Vattenfallilta http://www.vattenfall.fi/fi/lainaa-kulutusmittaria.htm
      Lisää myös vaatehuoltoon liittyviä vinkkejä löydät täältä: http://www.vattenfall.fi/fi/vaatehuolto.htm

      Terveisin, Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3930
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3387
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3365
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3287
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3234
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2801
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2637
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      71
      2511
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2367
    Aihe