Vakuutukset, Itä-Eurooppa?

Polskimaan...

Kesällä oli ajatusta Baltian läpi kierrellä Eurooppaan. Enemmänkin varsinkin Puolassa tullut oleskeltua ja ajeltua joten tietää mitä odottaa ja mitä varoa. Se mitä en nyt ymmärrä on että vakuutusyhtiön omavastuut tuntuu olevan min. 20% vahingon arvosta jos jotakin sattuu. 6kk vanha 35k€ perheauto, tuosta tulee oikeasti iso paukku jos jotakin sattuu.

Löytyykö joltakin vakuutusyhtiöltä tai kolmansia osapuolia joiden kautta asiaan pystyy vaikuttamaan?

Ellei, matka muuttuu lento > vuokraus > lento malliseksi. Ihmetyttää miten sinne yleensä väki uskaltaa em. riskillä lähteä?

3

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Autoliitton jäseneduilla Fennia ja omavastuu on 300€

      Tai Volvia mut se on vain Volvo ja Renault miehille.

      Vakuutusyhtiötä vaihtoon vaan niin loppuu nuo järjettömien omavastuiden vaatimiset.

    • 30v kokemus.

      Vakuutusten myyminen on nykyisin luottamuskauppaa.Usko tai älä,ei vak yht koita sua huijata,se joka huijaa ei kauan myy vakuutuksia.Vanha totuus on,vakuutus vimpan päälle, niin ei mitään satu.

      • Käynyt

        20% omavastuun vaatiminen Baltiassa on nyt kyll ihan selvää kusetusta, meinaan Albaniaankin pääsee ihan kotimaan omavastuilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      821
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      786
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      677
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      660
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      634
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      604
    Aihe