Ostimme jokin aika sitten 40 v vanhan ok-talon. Nyt sitten sisustamisen yhteydessä tuli huomattua olohuoneen lattiassa kallistusta ulkoseinän puolelta keskelle päin. Mittaus osoitti kallistuksen olevan noin 6 cm 5 metrin matkalla. Muualta lattiat ovat täysin suorat. Onko tuon suuruiset kaltevuudet "normaaleja" tämän ikäisessä talossa vai onko syytä huolestua ? Voiko tuollaisen painuman aiheuttaa esimerkiksi lattian päällä oleva jääkaappi ?
Talossa on tuulettuva alapohja, lattiat betonin päällä. Sokkelit silmämääräisesti täysin suorat, ei halkeamia.
Lattian kaltevuus
1
1517
Vastaukset
- sveng tuunari
Vähän oudolta kuulostaa tuollainen! Ei 40 vuotias rakennus mikään vanha ole! Meillä on 50-luvun alussa valmistunut rmt, eikä mikään lattia ole painunut niin paljoa, että sitä edes havaitsisi.
Asia pitäisi tutkia, mikä vajoaman on aiheuttanut. Jokin lattian kannattajista on syystä tai toisesta antanut periksi ja painuminen saattaa jatkua! 6 cm ei paljoa ole, mutta mielestäni asialle olisi hyvä osoittaa huomiota ja ainakin seurata tilannetta.
Tuulettuva alapohja, eli betoni valettu kannatinristikon varaan? Jos lattiaa ei ole tuettu tarpeeksi, saattaa betonin paino olla vajoamaan syynä. Betoniin laitetaan usein verkko tai raudoitus tukemaan valua, mutta painuminen on saattanut tulla jo valuvaiheessa.
Milloinkahan lattia on tehty, olisiko alkuperäinen? Avaisin 40 -vuotiaan lattian, jotta näkisin, josko betonivalun päällä olevat kannattimet ovat terveet ja suorassa. Samalla voisi tarkastaa eristeen riittävyyden. Betonivalun ollessa notkolla jäisi korjattavaksi kannattimien oikaisu.
Laitapa sama kysymys Rakentaja.fi - Kysy me vastaamme -palstalle, siellä on enemmän asiantuntemusta.
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/Suorakanava/kysyniinvastaamme/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053143GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521065Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!321007- 67868
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24811