Mikä olisi paras lisäravinne mielestänne?
Jotta voisin analysoida eri laihtoehtoja, niin haluaisin tietää ainakin seuraavat seikat:
1. Onko orgaaninen vai synteettinen?
2. Imeytyminen eli miten paljon lisäravinteesta imeytyy tutkimusten mukaan kehoon?
3. Kuinka montaa antioksidanttia siinä on?
Jos vielä tiedätte käyttämänne tuotteesta seuraavia, niin hyvä olisi:
4. Kuinka pitkään tuote on ollut markkinoilla?
5. Kuinka usein sitä on paranneltu sinä aikana?
6. Minkä laatustandardin mukaan se on valmistettu?
Näiden perusteella voisin listata lisäravinteet paremmuusjärjestykseen. Mitä tuotetta Sinä käytät? Haluatko jakaa tietosi muille?
PARAS LISÄRAVINNE?
4
792
Vastaukset
- juitsuuu
kai tähänastisista on paras. Muuta en itte otakkaan kuin D:tä ja omega-3:sta. Muu tulee sapuskasta.
- Omega 3
Laadukas monivitamiini!
Mikä on laadukas monivitamiini? Jotta voisimme vastata tuohon tulee meidän arvioida laadukkaan lisäravinteen kriteerit puolueettomasti, sillä niiden tärkeys on erittäin oleellista. Vaikkakin lukuisten tutkimusten mukaan luonnolliset, huippulaadukkaat ja ainutlaatuiset lisäravinteet antavat keholle mahdollisuuden vahvistua, pysyä nuorekkaana ja elinvoimaisena, niin taasen vääränlaiset lisäravinteen voivat olla kehollemme vahingollisia. Tässä listassa on tärkeimmät asiat, jotka kannattaa olla selville lisäravinnetta valittaessa:
A. Laatu. Tuotteen valmistavalla yrityksellä tulee olla pitkäaikainen kokemus (>10-vuotta) lisäravinteista ja yrityksessä tulee työskennellä useita palkittuja, tunnustettuja tiedemiehiä, jotta voi varmistua tuotteen yleisestä laatutasosta. Tarkista minkä laatustandardin mukaan lisäravinteet on valmistettu. Jos ei lisäravinnetta ole valmistettu korkean laatustandardin mukaan, niin ei kannata riskeerata terveyttään syömällä sellaisen yrityksen valmistavaa tuotetta.
B. Tutkimustulokset. Lisäravinteestä tulee olla lukuisia kliinisiä ja puolueettomia tutkimustuloksia tehtynä ja saatavilla. Jos näin ei ole, niin se on vähintäänkin epäilyttävää.
C. Luonnonmukaisuus. Lisäravinteen tulee olla mitä suuremmissa määrin luonnonmukainen ja parasta on, jos lisäravinne on 100 %:sti luonnonmukainen. Valitettavasti vaan, suurin osa markkinoilla olevista lisäravinteista on täysin synteettisiä. Synteettisten lisäravinteiden suurimpana ongelmana on se, että ne rasittavat kohtuuttomasti sisäelimiä, kuten maksaa ja munuaista. Näinhän ei ole tarkoitettu, kun haluamme terveyttä ja hyvinvointia, joten vältä tälläisiä tuotteita. Ne imeytyvät myös kehoon kehnosti.
D. Yhteisvaikutus. Tarvitsemasi vitamiinit, hivenaineet, mineraalit ja antioksidantit tulisi saada yhdestä tai korkeintaan kahdesta tuotteesta, joita voidaan käyttää yhdessä. Jos haalitaan eri tuotteita ja yritetään niitä yhdistelemällä saada kattamaan päivittäinen lisäravinnetarve muodostuu tästä helposti hankala ongelma: tietyt vitamiinit eivät imeydy yhdessä toisten vitamiinien tai mineraalien kanssa jne. ja tämän vuoksi ne täytyisi saada tutkitusti yhdestä valmisteesta, jossa nämä seikat on otettu huomioon. Samalla tavoin, jos kaikki vitamiinit, hivenaineet ja mineraalit on suin päin laiettu pilleriin ilman niiden yhteisvaikutuksen tuntemista ollaan saman ongelman kanssa tekemisissä. Näin ollen tulee tablettien olla valmistettu niin, että edellä olevaa ongelmaa ei esiinny. Vain aniharva harva valmistaja kykenee tähän, sillä se vaatii erittäin korkeatasoisen valmistusmenetelmän, pitkäaikaisen tutkimuksen ja tietämyksen.
E. Imeytymiskyky. Lisäravinteiden tulee imeytyä kehoon yli 50 %:sti, jotta ne olisivat tehokkaita (tyypillisesti lisäravinteiden imeytymisaste on luokkaa 10-12 %).
Moni suomalainen ruoskii itseään turhaan huonosta ruokavaliosta!
"""Vitamiinien tarve kannattaa tyydyttää ruoalla jo senkin vuoksi, että esimerkiksi kasviksissa on vitamiinien ohella paljon muitakin hyödyllisiä aineita kuten soluja hapettumiselta suojaavia flavonoideja.
–Tutkimukset myös osoittavat, että kaikki synteettisessä muodossa saadut ravintotekijät eivät toimi samoin kuin luonnollisessa muodossa nautitut. Sen takia suosittelisinkin syömään mieluummin porkkanan päivässä kuin ottamaan vitamiinivalmistetta."""
http://www.turkulainen.fi/Extrat/Terveys/Terveys/Moni-suomalainen-ruoskii-itseaan-turhaan-huonosta-ruokavaliosta
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
MUU TULEE RUUASTA
Älä osta omegoita purkissa (sisältävät synteettistä E-vitamiiniakin), vaan syö kalaa. Siika ja silakka ovat hyviä vaihtoehtoja.
"""Ulkolinja esittää raportin Kalastuksen loppu? (The End of the line? Britannia 2009) tuhoisasta ylikalastuksesta, joka uhkaa merien kalakantoja. Mikäli kalastusta ei merkittävästi vähennetä, loppuvat kalat vuoteen 2048 mennessä, ennustavat tutkijat. Esimerkkinä he käyttävät turskaa, joka on jo monin paikoin hävinnyt."""
http://ohjelmat.yle.fi/ulkolinja/kalastuksen_loppu
""""Länsi-Saharan pakolaisten ruokaa myydään Pohjoismaihin terveystuotteina"""
http://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2010/03/lansi-saharan_pakolaisten_ruokaa_myydaan_pohjoismaihin_terveystuotteina_151896... - PAS130
iHerbistä saa nyt alennettuun hintaan New Chapterin monivitamiineja, jotka ovat yksiä markkinoiden parhaimmista valmisteista.
http://www.iherb.com/New-Chapter-Multi-Vitamins
Ensitilaajille lisäksi 5 dollaria alennusta koodilla PAS130- ElenaS
Ensimmäisestä tilauksesta saa 5 dollarin alennuksen koodilla MET736.
www.iherb.com
En voi kuin suositella tuota paikkaa. Halpaa, nopeat toimitukset ja luotettavan oloinen paikka. Olen tilannut jo parin vuoden ajan perheen vitamiinit ja lisäravinteet tuolta, eikä ole vielä koskaan ollut ongelmia. On säästetty piiiitkä penni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1532984Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3702069- 411825
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii391796Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles112956Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792