En oo Ylläksellä käynyt koskaan ja kyselenkin että onko siellä menoa ja meininkiä vielä huhtikuun puolivälin jälkeen?
Ja saako siellä ajan kulumaan tällainen joka ei niin hiihtoladulle kaipaa vaan tyytyisi reippaisiin kävelylenkkeihin ja tietenkin täydelliseen rentoutumiseen.
Eli onko siellä porukkaa tuohon aikaan? Ainakin kun katselin viihdeohjelmistoa niin suht nimekkäitä artisteja ainakin.
vko 16, Ylläs
6
1035
Vastaukset
- hessugoofy
kyllähän siellä saa ajan kulumaan.Ylläksellä on AINA hyvin hoidetut kävelytiet!
- kävijä
Kummalle puolelle olet menossa, Äkäslompolon vai Ylläsjärven? Porukkaa riittää hyvin vappuun saakka.
- Imatran mies
Kiitos vastauksista. Hotelli Saaga on majoitus paikka joten kumpaa puolta se sitten onkaan, Äkäslompolo vai Ylläsjärvi?. Pitänee tutustua kohteeseen netin välityksellä paremmin että osaa hahmottaa paikan.
Odotan paljon reissulta. Mutta pääasia on että riittää puhdasta luontoa ja mukavia ihmisiä ympärillä.
Niin ja sitä omaakin rauhaa:=))
Lisää infoa saa, kiitos, laittaa tähän! - ylläs1
Imatran mies kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Hotelli Saaga on majoitus paikka joten kumpaa puolta se sitten onkaan, Äkäslompolo vai Ylläsjärvi?. Pitänee tutustua kohteeseen netin välityksellä paremmin että osaa hahmottaa paikan.
Odotan paljon reissulta. Mutta pääasia on että riittää puhdasta luontoa ja mukavia ihmisiä ympärillä.
Niin ja sitä omaakin rauhaa:=))
Lisää infoa saa, kiitos, laittaa tähän!Olet Ylläsjärven puolella rinteiden alla. Kylpylä on suht hyvä, vaikkakin pieni ja joskus siellä on aika ahdasta. Ravintola Taiga on aivan vieressä. Sieltä löytyy iltaisin porukkaa, vaikkakin suurin osa taitaa olla iältään alle 30 v. Hotelli Ylläsrinteeseen on hieman matkaa, mutta siellä on vanhemman väen tansseja ja lisää tanssipaikkoja löytyy Äkäslompolon puolelta, mutta sinne ei jaksa kävellen mennä.
- Imatran mies
ylläs1 kirjoitti:
Olet Ylläsjärven puolella rinteiden alla. Kylpylä on suht hyvä, vaikkakin pieni ja joskus siellä on aika ahdasta. Ravintola Taiga on aivan vieressä. Sieltä löytyy iltaisin porukkaa, vaikkakin suurin osa taitaa olla iältään alle 30 v. Hotelli Ylläsrinteeseen on hieman matkaa, mutta siellä on vanhemman väen tansseja ja lisää tanssipaikkoja löytyy Äkäslompolon puolelta, mutta sinne ei jaksa kävellen mennä.
Hyvää infoa on tullut viesteissä, siitä kiitos. Mutta kertoisko joku vielä tällaiselle maalaispojalle että paljon tuo väli Äkäslompolo-Ylläsjärvi on siis ihan konkreettisesti? Onko joku bussiyhteys? No, taksit tietysti kulkee. Jos oikein hahmottelin karttakuvista niin onko väli 5-10km?
Uskon kyllä että paikan päälle mentäessä kaikki hahmottuu. - huristellen
Imatran mies kirjoitti:
Hyvää infoa on tullut viesteissä, siitä kiitos. Mutta kertoisko joku vielä tällaiselle maalaispojalle että paljon tuo väli Äkäslompolo-Ylläsjärvi on siis ihan konkreettisesti? Onko joku bussiyhteys? No, taksit tietysti kulkee. Jos oikein hahmottelin karttakuvista niin onko väli 5-10km?
Uskon kyllä että paikan päälle mentäessä kaikki hahmottuu.Kylien väli on maisematietä pitkin noin 12-13 km.
Skibussi ajaa päivisin kylien välillä, ja illalla joku bilebussikin taitaa ajaa, ainakin silloin kun Taigassa on joku esiintyjä. Netistä löytyy aikataulut Skibusseille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1223110Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171942744Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina632176Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2571512Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.41454Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231344Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31191Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3942Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115910Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103883