Niin eli oon menos lukioon ja nyt on edessä ainevalinta niin kysyisin mitkä aineet kannattaa valittaa jos haluan lukion jälkeen lääketieteelliseen?
Olenko ymmärtänyt oikein, että kannattaa valita pitkä matikka, fysiikka, kemia, biologia? Kannattaako noista valita sitten kaikki pakolliset kurssit, valtakunnalliset syventävät kurssit, syventävät kurssit ja soveltavat kurssit?
Olenko ymmärtänyt oikein, että kannattaa valita pitkä matikka, fysiikka, kemia, biologia? Kannattaako noista valita sitten kaikki pakolliset kurssit, valtakunnalliset syventävät kurssit, syventävät kurssit ja soveltavat kurssit?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä. Kannattaa myös kysyä opolta, jos epäselvyyttä valintojen kanssa.
Nuo mainitsemasi aineet ovat juuri niitä, mitä tulet tarvitsemaan. Varoitan kuitenkin, että tuo fysiikka voi alkuaan tuntua todella vaikealta (jos vertaan peruskoulu fyssaan), joten älä luovuta heti ja muista lukea läksyt.
Joo kiitti eli noita tulen tarvitsemaan.. Valitsenko noista kaikki pakolliset kurssit, valtakunnalliset syventävät kurssit, syventävät kurssit ja soveltavat kurssit?
Kaikki!
Ensimmäisenä vuotena kannattaa suorittaa pakollisista 75:stä kurssista 28-35 kurssia. Jos aiot kirjoittaa nuo kaikki, niin sitten lue pakollisten lisäksi kaikki syventävät. Soveltavia kursseja kannattaa lukea sen mukaan, miten aikaa riittää, mutta koska niistä ei tule YO-kysymyksiä, niin ne kannattaa jättää vasta lukion loppupuolelle.
P.S. Valtakunnalliset syventävät kurssit sekä syventävät kurssit ovat sama asia. Ainoastaan soveltavat ovat koulukohtaisia.
Eli esim. jos otan pitkän matikan niin siel on noi pakolliset kurssit, syventävät kurssit, koulukohtainen syventävä kurssi ja koulukohtaiset soveltavat kurssit.
Niin kannattaako noista jättää vaan noi soveltavat kurssit ja muut käydä läpi, koska niistä sit tulee YO-kysymyksiä?
Ja samalla tavalla sit tehdä muissa aineissa, että jättää soveltavat kurssit, mutta muut käy läpi?
kannattaa ottaa jos ne mahtuvat lukujärjestykseen, mutta muuten ne eivät ole välttämättömiä. Lääkiksessä on pilvin pimein porukkaa, jotka eivät ole suorittaneet yhtään soveltavaa kurssia.
Sun täytyy muistaa se, että lääkikseen haetaan kuitenkin pääsykokeilla ja siihen tulevat kysymykset tulevat Galenoksen pohjalta, joten lukio oikeastaan auttaa vain ymmärtämään asiat paremmin. Se, että pääsetkö lääkikseen ei siis ole niistä soveltavisti kiinni, vaan omista taidoista. Lukujärjestykset tehdään normaalisti aina vuosi kerrallaan, joten otat nyt ekaksi vuodeksi 5 matikkaa, 3 fysiikkaa, 2-3 kemiaa ja 2 bilsaa. Sit kakkosvuotena toiset 5 matikkaa, 3 fysiikkaa, 2-3 kemiaa ja 3 bilsaa. Sit vikana vuonna luet matikan 2 syventävää, 2 fysiikkaa ja ehkä kemian ja bilsan soveltavia kursseja. Kun otat huomioon vielä äidinkielen, ruotsin, englannin, historian, terveystiedot, yhteiskuntaopin, maantiedon sekä uskonnon, niin huomaat, että hommaa on aika paljon.
Mihin lukioon oot muuten hakemassa? Itse olen Hellussa (eli Helsingin luonnontiedelukiossa), jossa pystyy hyvin painottamaan noita luonnontiedeaineta ja jättämään 8:sta aineesta puolet pakollisista kursseista pois, jotta saa lukea mahd. paljon luonnontiedeaineita...
En ole aloittaja mutta ysiluokkalainen poika joka haluaa todennäköisesti lääkäriksi ja tuskailee myöskin parhaillaan ainevalintojen kanssa. Ainevalintakortti on tässä mun edessä ja enkä kykene löytämään siitä ensimmäiselle vuodelle kuin yhdet kurssit biologiasta ja kemiasta, kolme kurssia fysiikasta ja neljä matikasta. Ei kai kurssien tarjonnat voi vaihdella noin rankasti lukioittain, eihän? Vai olenko käsittänyt jotain ihan täysin väärin?
Ekana vuonna pitäisikin olla vaan (ainakin meillä on) yks pakollinen biologiasta, 1 pakollinen 1 syventävä kemiasta, 4 pitkästämatíkasta ja fysiikasta 1 pakollinen ja 2 syventävää.