tietokone--->Tv Ääni??

Miten saan äänen televisioon kun olen liittänyt kuvan VGA-kaapelilla (ja se on OK) ja sitten mulla on RCA-kaapeli, mutta ääntä ei kuulu. Mulla on läppäri HP ja tv on LG taulutv.

Apua!
2286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itellä on LG:n taulutelkkari myöskin, ja ääniä en saanut RCA:lla kuuluviin. Ilmeisesti niitä ei ainakaan tässä omassa telkkarissani edes saakkaan. Vaihtoehdot olivat joko käyttää HDMI:tä, tai optista audiokaapelia. Vaihdoin näytönohjaimen, missä on HDMI-liitin. Nyt ääni ja kuva kulkevat samaa piuhaa pitkin. Mikäli koneen äänikortista löytyy optinen audiolähtö, niin tuolla ainakin saat äänet kuuluviin.

Äänestä
  • ..vastauksesta. Harmittaa hieman kun menin jo ostamaan tuon RCA:n, mutta eikun takaisin kauppaan. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmmm.. kirjoitti:

Miten saan äänen televisioon kun olen liittänyt kuvan VGA-kaapelilla (ja se on OK) ja sitten mulla on RCA-kaapeli, mutta ääntä ei kuulu. Mulla on läppäri HP ja tv on LG taulutv.

Apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu