Olemme rakentamassa taloa, pintamateraalit ja värit pitäisi valita. Huonekalujemme puu (tv-taso, vitriini, ruokapöytä, nojatuolien puuosat jne.) on koivua ja nyt epäröin lattiaa. Jos valitsen koivuparketin tai -laminaatin, niin tuleeko liikaa koivua? Jos ei koivua niin mitä sitten?
Apua, lattiaongelma
4
243
Vastaukset
- lisab
Tammii sopii hyvin koivun kaveriksi. Tammi kestää kulutusta erittäin hyvin. Tammen puuaines on väriltään keltaisen ruskeaa. Pintapuu on väriltään vaaleampaa kuin sydänpuu. Syykuvio erottuu selvästi työstetyn puun pinnasta ja usein esiintyy ns. ydinsädepeilejä. Tammen hillitty värimaailma ja kuvio sopivat kehyksiksi mitä erilaisimmille sisustuksille.
http://www.kareliaparketti.fi/karelia-fi/sivut/valitse_parketti/karelia_mallisto/tammi/Jos kalusteet on vaaleat, niin laita tummempi lattia esim. pähkinä. Ei missään nimessä ainakaan koivua, lattia ja kalusteet ei koskaan saa olla samaa väriä, näyttää yhtenäiseltä massalta. Mutta jos vaaleaa haluat, niin tammi on ihan ok.
- Carita72
Xivra kirjoitti:
Jos kalusteet on vaaleat, niin laita tummempi lattia esim. pähkinä. Ei missään nimessä ainakaan koivua, lattia ja kalusteet ei koskaan saa olla samaa väriä, näyttää yhtenäiseltä massalta. Mutta jos vaaleaa haluat, niin tammi on ihan ok.
Vaikka kumpikin olette olleet koivulattiaa vastaan, niin löysin esimerkin, jossa värit on aika samat kuin meillä:
http://www.sipoonranta.fi/asunnot/sisustus
ja tuo klassinen sisustus.
Siitä aloinkin haikalemaan Saima-parketin perään... Onko hankala/kallis asentaa? Se ilmeisesti liimataan toisiinsa uivaksi lattiaksi. Millainen käytössä, onko kokemuksia
Pidämme neutraaleista väreistä huonekaluissa ja muissa suurissa pinnoissa. Väriä saa mukavasti tyynyillä, verhoilla, ja pikkuesineillä. Niitä vaihdankin sitten useasti vuodenajan mukaan. Talvella kodin väri on sini-valkoinen, keväällä alkaa vihertää, kesällä vihreä jatkuu, syksyn tulle murrettuja värejä, Halloweenina hieman oranssia ja joulun tullen punaista. Rauhallisiin perusväreihin on helppo yhdistää.
- Annu.
Kyllä minäkin laittaisin jonkun tummemman värin lattiaan jos kalusteet on koivua. Tammi voisi olla hyvä, jollen itse olisi perusteellisesti kyllästynyt tammeen, sitä kun on kaikkialla. Meillä on lattia tummahkoa kempasta ja olen todella tyytyväinen. Siihen voi yhdistellä aivan tummaa, kirsikkaa sekä vaaleaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687574Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774