Akkurälläkkää ostamassaa Dewalt 18v suunnitelmissa olisiko kokemuksia ?
Akkurälläkkä
Topias H
103490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Osta panasonic. Niillä ammattilaiset ajelee
Ensin kannattaa kartoittaa mihin sitä tarvii? Jos päivittäiseen käyttöön, niin ehdottomasti sähkökone. Noi akkurälläkät on tarkoittu pikkuhommiin paikkoihin jossa ei sähköä tai vaikea vetää jatkojohdot.
Ota huomioon että akkurälläkkään suositellaan vain 1mm vahvuista katkaisulaikkaa koska eivät jaksa pyörittää peruslaikalla. Ruohonleikkurinterän teroittamiseen tai jonkun harjateräspätkän katkomiseen päteviä pelejä mutta siihen se jääkin. Ovat vielä vahvasti kehitysvaihessa. Makita, Dewalt laatu koneita. Ehdottomasti minimi on sitten 18 voltin kone. Kannattaa katsoa myös noita runkoversioita rälläköistä, jos kotoa sattuu jo löytymään 18 voltin muita akkukoneita. youtubesta löytyy videoita akkurälläköiden käytöstä.
ammattilaisten koneet
http://www.tyokalunetti.fi/
Minulla on halpa 300 W invertteri, joka pyörittää hyvin auton akusta otetulla virralla pientä 230 V rälläkkää ja porakonetta silloin, kun verkkovirtaa ei ole saatavilla, 600 W tietysti paremmin.
Käytössä on Makitan 18V LXT vehje, varmaan niitä parhaita markkinoilla.
EI tuollakaan oikeata rälläkkää korvaa, kun loppuu puhti nopeasti kesken. Kyllähän kattotikkaat lyhentää mutta kärsivällinen saa olla.
Pikkujuttuja poikkasee mielellään. Näppärähän tämä on.
Ja akkuja rälläkkä syö nopeasti että urakassa kannattaa olla pari ylimääräistä.
Uskon että noissa akkurälläköissä mennään vielä kehityksessä paljon eteenpäin. Eli 5 vuoden päästä voi olla jo tosi tehokkaita akkurälläköitä, 36 tai 48v. Nyt vielä kehitysvaihde päällä. Akkuporakoneissa ollaan jo aika lähellä sähkökoneita siis tehon osalta).
siitä on ny 4 vuotta eikä mitään tulosta oo tullu :DD
No joitakin sähkökoneita. Mutta sitten on niitä toisenlaisia sähkökoneita. Esimerkiksi Boschilla on pieni näppärä sähkökone, joka ottaa kierroksia vaatimattomat 700 (muistaakseni) mutta vääntää tautisesti. Isojen reikien poraamiseen, eikä sille mikään akkukone pärjää. Rautaan sillä asennustöissä porataan.
Dewaltit ei oo mitään kovin hyviä itsellä oli yksi DeWalt rälläkkä akut ei kestä kauan
Ei kestä akut vai ei kestä lataus kauan käyttöä? Itsestään selvää, ettei yhdellä akulla kauan rälläköidä oli merkki mikä tahansa. Menee pieniin katkontahommiin ja millin pellin leikkaamiseen, sitkeä rosteri onkin akkurälläkälle jo tappopaikka.