Sanoja on vähän,
nyt tuskin yhtään.
Lopetanko tähän
kaiken sanoneena?
Luulen että tiedät
kaiken minkä minäkin.
Enemmän tuskin siedät.
Parempi poistuneena.
Silti, unohtaa en voi,
en koskaan kadottaa
sanojas jotka soi
lailla sävelten.
Tai sieluasi ihanaa
ja kauneutta sen.
Jos yritän unohtaa,
sen teen - tai en.
Sanat
11
406
Vastaukset
- tai et.
Kun on kerran
kuullut sen,
ei tarvitse muistaa.- Ville K.
ei tarvitse ponnistella muistaakseen.
En jaksa uskoa siihen, että sanasi olisivat
jo kirjoitettu loppuun. Sielussasi on vielä paljon,
minkä voit muuntaa sanoiksi ja säkeiksi.
Unohtaa et voi,
mutta ei Sinun tarvitsekaan. Kanna muistoasi,
anna sille uudelleen ja uudelleen siivet.
Kaunis ja haikea on runosi !- Ville K.
Ehkäpä olet oikeassa. Joskus tuntuu, että kaikki on sanottu, ja lähde ummessa. Mutta sitten, uudestaan jotain pulpahtaa esiin ja sanoja sille. Kiitos sinulle sanoistasi!
- Elina.S.
anna ajatustesi viedä,
kuuntele ääntäsi;
voimasanallisesti se huutaa,
anna sen huutaa
aikansa
pian se löytää uudet sävelet;
sanat jotka on niihin luotu.- Ville K.
Ystäväni, niinhän tässä on tainnut käydä, ajatukset ovat vieneet ja tuoneet sanoja. Mutta uusista sävelistä en tiedä. Toivoahan silti voi.
- Elina.S.
Ville K. kirjoitti:
Ystäväni, niinhän tässä on tainnut käydä, ajatukset ovat vieneet ja tuoneet sanoja. Mutta uusista sävelistä en tiedä. Toivoahan silti voi.
Inspiraatio vaatii voimakkaita tunnetiloja...senhän varmasti tiedätkin. Jos joku on vain hyvä, se ei riitä.
Sivuntäytettä. Tykkäsin kyllä runostasi, kyllä sinulla vielä jossain sisimmässäsi on sanoja,
ehkä et tunne että ne merkitsisivät tarpeeksi. Ja rohkeutta tuoda ne julki. Uskon niin.
Ystäväni, kuulosti korviini upealta. :)
"Ainahan minä, ystäväsi." - Ville K.
Elina.S. kirjoitti:
Inspiraatio vaatii voimakkaita tunnetiloja...senhän varmasti tiedätkin. Jos joku on vain hyvä, se ei riitä.
Sivuntäytettä. Tykkäsin kyllä runostasi, kyllä sinulla vielä jossain sisimmässäsi on sanoja,
ehkä et tunne että ne merkitsisivät tarpeeksi. Ja rohkeutta tuoda ne julki. Uskon niin.
Ystäväni, kuulosti korviini upealta. :)
"Ainahan minä, ystäväsi."Jos tarkoitit tyytyväisyyttä runoon, niin siihen on syytä tuskin koskaan. Ja tunne runon lähtökohtana on kyllä erilainen kun pelkkä asia, vaikka tärkeäkin. Luulen, että lukijakin huomaa eron.
Ystävät ovat tärkeitä ja heidän vastauksensa. Kiitos niistä! - Elina.S.
Ville K. kirjoitti:
Jos tarkoitit tyytyväisyyttä runoon, niin siihen on syytä tuskin koskaan. Ja tunne runon lähtökohtana on kyllä erilainen kun pelkkä asia, vaikka tärkeäkin. Luulen, että lukijakin huomaa eron.
Ystävät ovat tärkeitä ja heidän vastauksensa. Kiitos niistä!kun helposti voi "tulla nenään"... kommentti runot ovat vain runoja. :D
Tarkoitin oikeasti elämää, tämänhetkistä tilannetta, (vaikka eihän se minulle kuulu),
siksi yritin peittää uteliaisuuteni - joka on joskus sietämätön - runontulkintaan. - Ville K.
Elina.S. kirjoitti:
kun helposti voi "tulla nenään"... kommentti runot ovat vain runoja. :D
Tarkoitin oikeasti elämää, tämänhetkistä tilannetta, (vaikka eihän se minulle kuulu),
siksi yritin peittää uteliaisuuteni - joka on joskus sietämätön - runontulkintaan.Ystäväni, jäi vaivaamaan, etten vastannut kommenttiisi, kuten kohteliaisuus olisi vaatinut. Mutta ehkä parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Tyytyväisyys elämään - sitä rakennetaan pienistä paloista. Ja kummallista kyllä, mitä vähäisemmistä, sitä parempi. Luultavasti ihminen on on, ainakin onnellisuutensa suhteen melko yksinkertainen olento. - Elina.S.
Ville K. kirjoitti:
Ystäväni, jäi vaivaamaan, etten vastannut kommenttiisi, kuten kohteliaisuus olisi vaatinut. Mutta ehkä parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Tyytyväisyys elämään - sitä rakennetaan pienistä paloista. Ja kummallista kyllä, mitä vähäisemmistä, sitä parempi. Luultavasti ihminen on on, ainakin onnellisuutensa suhteen melko yksinkertainen olento.Heittäydyn välillä liiankin uteliaaksi. :D
Kiitos sinulle. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575669
- 1155448
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465046Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa303011Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252521- 512497
- 432177
- 231899
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151641Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101582