Meidän isän koiralle syntyi viimeviikolla pentuja.
Milloin ne pitäisi viedä el.lääkärin tarkastukseen? Kuinka monesti?
Milloin madotus? Kuinka monesti?
Entäs rokotteet? annetaanko niitä vielä niin nuorille?
Kun 3kk,4kk annetaan ainakin rokotukset.
Milloin ne pitäisi viedä el.lääkärin tarkastukseen? Kuinka monesti?
Milloin madotus? Kuinka monesti?
Entäs rokotteet? annetaanko niitä vielä niin nuorille?
Kun 3kk,4kk annetaan ainakin rokotukset.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvä ottaa tällaiset asiat jo etukäteen selville.
Pennut ja myös emä madotetaan, kun pennut ovat 2-, 4- ja 6-viikkoisia. Pennut voi madottaa Canexilla ja emän Axilurilla.
Pennut viedään eläinlääkäriin yleensä juuri ennen kuin ne luovutetaan uusiin koteihin. Eli päivän tai kaksi ennen sitä. Pennut saa luovuttaa aikaisintaan 7-viikkoisina, yleensä luovutetaan 8-viikkoisena.
Pentu rokotetaan vasta uudessa kodissaan ensimmäisen kerran 12-viikkoisena, sen jälkeen uudestaan 16-viikkoisena ja vielä rabiesrokotus siitä 2-4 viikon kuluttua. Seuraavan kerran vuoden kuluttua.
Tämän artikkelin http://www.hiiroset.net/koira_pennuttaminen.php lopussa ohjeita, miten emää ja pentuja hoidetaan pentujen synnyttyä.
Pennuille aletaan syöttää muutakin ruokaa 3 viikon iässä. Ensin voi antaa pelkkää jauhelihaa (rasvaista naudanjauhelihaa), jota on hieman vedellä notkistettu. Myös laktoositonta kermaviiliä tai a-piimää voi hieman lisätä, mutta se ei ole välttämätöntä. Kun pennut ovat oppineet syömään, voi niille alkaa antaa liuotettua ja muussattua pentukuivamuonaa (lisäaineetonta eläinkaupan ruokaa). Kun hampaat kasvavat, ei ruoan liuotus ole enää välttämätöntä, ne oppivat puremaan ruoan. Vettä ruokaan kannattaa silti aina lisätä. Kun pennut ovat syöneet, ruokakuppi otetaan pois. Pennuille on hyvä opettaa säännölliset ruoka-ajat, ei siis ruokaa aina tarjolla.
Emälle annetaan imetysaikana useita kertoja päivässä ruokaa. Jos se syö nappuloita, niin sille tulee antaa laadukkaita pentunappuloita (lisäaineettomia eläinkaupan nappuloita), joissa on enemmän vitamiineja ym. aineita kuin aikuisten ruoassa. Vettä pitää olla aina saatavilla, sillä emä juo normaalia enemmän imetysaikana, tai ainakin sen pitäisi juoda, että maitoa kehittyisi. Jos se ei juo tarpeeksi, kannattaa sille aluksi keittää esim. jauhelihasta lihalientä, joka lisätään sen ruoan joukkoon. Emää tulee viedä myös ulos pissille ja kakille normaalia useammin imetysaikana varsinkin ensimmäisinä viikkoina, koska se syö ja juo enemmän.
Tässä nyt jotain. Onnea pentujen kanssa!
Kai te olette emästä huolehtineet?