Pennun el.lääkärintarkastukset yms.

Meidän isän koiralle syntyi viimeviikolla pentuja.

Milloin ne pitäisi viedä el.lääkärin tarkastukseen? Kuinka monesti?
Milloin madotus? Kuinka monesti?

Entäs rokotteet? annetaanko niitä vielä niin nuorille?

Kun 3kk,4kk annetaan ainakin rokotukset.
2768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvä ottaa tällaiset asiat jo etukäteen selville.

Pennut ja myös emä madotetaan, kun pennut ovat 2-, 4- ja 6-viikkoisia. Pennut voi madottaa Canexilla ja emän Axilurilla.

Pennut viedään eläinlääkäriin yleensä juuri ennen kuin ne luovutetaan uusiin koteihin. Eli päivän tai kaksi ennen sitä. Pennut saa luovuttaa aikaisintaan 7-viikkoisina, yleensä luovutetaan 8-viikkoisena.

Pentu rokotetaan vasta uudessa kodissaan ensimmäisen kerran 12-viikkoisena, sen jälkeen uudestaan 16-viikkoisena ja vielä rabiesrokotus siitä 2-4 viikon kuluttua. Seuraavan kerran vuoden kuluttua.

Tämän artikkelin http://www.hiiroset.net/koira_pennuttaminen.php lopussa ohjeita, miten emää ja pentuja hoidetaan pentujen synnyttyä.

Pennuille aletaan syöttää muutakin ruokaa 3 viikon iässä. Ensin voi antaa pelkkää jauhelihaa (rasvaista naudanjauhelihaa), jota on hieman vedellä notkistettu. Myös laktoositonta kermaviiliä tai a-piimää voi hieman lisätä, mutta se ei ole välttämätöntä. Kun pennut ovat oppineet syömään, voi niille alkaa antaa liuotettua ja muussattua pentukuivamuonaa (lisäaineetonta eläinkaupan ruokaa). Kun hampaat kasvavat, ei ruoan liuotus ole enää välttämätöntä, ne oppivat puremaan ruoan. Vettä ruokaan kannattaa silti aina lisätä. Kun pennut ovat syöneet, ruokakuppi otetaan pois. Pennuille on hyvä opettaa säännölliset ruoka-ajat, ei siis ruokaa aina tarjolla.

Emälle annetaan imetysaikana useita kertoja päivässä ruokaa. Jos se syö nappuloita, niin sille tulee antaa laadukkaita pentunappuloita (lisäaineettomia eläinkaupan nappuloita), joissa on enemmän vitamiineja ym. aineita kuin aikuisten ruoassa. Vettä pitää olla aina saatavilla, sillä emä juo normaalia enemmän imetysaikana, tai ainakin sen pitäisi juoda, että maitoa kehittyisi. Jos se ei juo tarpeeksi, kannattaa sille aluksi keittää esim. jauhelihasta lihalientä, joka lisätään sen ruoan joukkoon. Emää tulee viedä myös ulos pissille ja kakille normaalia useammin imetysaikana varsinkin ensimmäisinä viikkoina, koska se syö ja juo enemmän.

Tässä nyt jotain. Onnea pentujen kanssa!

Äänestä
  • Kai te olette emästä huolehtineet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hjelppp kirjoitti:

Meidän isän koiralle syntyi viimeviikolla pentuja.

Milloin ne pitäisi viedä el.lääkärin tarkastukseen? Kuinka monesti?
Milloin madotus? Kuinka monesti?

Entäs rokotteet? annetaanko niitä vielä niin nuorille?

Kun 3kk,4kk annetaan ainakin rokotukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu