EI KATKERILLE.......

pakkomielteinen äidiksi hakeutuminen ei mielestäni kerro tasapainoisen ihmisen toimista. Saattaakin olla hyvä vain etteivät aivan kaikki koskaan raskaiksi tule. Luonto karsii epäkelvot.

On sitä muutakin elämää kuin lapset.

Ja ihmissuhteissa voi olla sitten vaikka afrikan lapsia auttamassa jos sen todella kutsumuksekseen tuntee. Varmasti antoisaa.

Olipa rankkaa tekstiä. Mutta silti niin totta.
13594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ihana että näit sen verran vaivaa että tulit lapsettomuuspalstalle kertomaan näitä totuuksiasi, olihan rankkaa tekstiä... ;))Mistä näitä ihmisiä löytyy...?

Äänestä
  • taitaa olla päässä vikaa kun sellaisia tänne kirjoittelet! Sorry vaan tää on kans yks totuus päävikasista !

    Äänestä

  • Jännää kun lapsettomat selvästi ovat sitä mieltä että heidän ongelmansa on paljon vakavampi kuin mikään kenenkään muun ongelma. Pahempi kuin syöpä, kehitysmaiden ihmisten nälänhätä, ilmastonmuutos... Ja hyvin aggressiivisesti suhtaudutaan sellaiseen joka uskaltaa ihmetellä tuota jatkuvaa vaikerrusta tai jopa arvostella ja ehdottaa että tuonkin energian vois kanavoida johonkin muuhun, esim. jo niiden olemassaolevien hädänalaisten auttamiseen. Kaikkea kun ei vaan voi saada mitä haluaa.

    Äänestä

jollekin äitiys on ollut voimakkaasti tunteita herättävä haave omasta lapsuudesta saakka, joku miettii asiaa hyvin järkiperäisesti lähtien maailman ylikansoittumisesta. Suotakoon heille molemmille oikeus ajatuksiinsa.

Elämässä on muutakin pakkomielteisyyttä kuin vanhemmaksi hankkiutumisessa. Voi olla pakkomielle saada aina vaan enemmän rahaa, ostaa enemmän tavaraa, kokea rakastuminen yhä uudelleen ja uudellen, saada pönkitystä kuinka hyvä tyyppi onkaan. Kuinka kelvottomia ihmisiä ovat nämä pakkomielteiset, toivommeko heidän lisääntyvän?

Luonto ei valitettavasti karsi epäkelpoja, esim. vaikeasti päihdeongelmaiset lisääntyvät tuottaen uusia ongelmia. Jälkikasvu oireilee joko päihtein tai monin muin tavoin.

Lapsettomuudesta kärsivä saattaa itse todeta että on tullut lapsihaaveessaan tiensä päähän ja jatkossa hakee ns. hyvää elämää jotenkin toisin. Se on mielestäni onnistunut päätös tarinalle. MUTTA siitä ei voi tehdä päämäärää ja onnistumisen mittaria kaikille. Ihmisellä on oikeus jopa katkeroitua, oli syynä sitten lapsettomuus tai mikä hyvänsä.

Äänestä
  • mutta siis kuitenkin toisille se on pakkomielle...

    olen sitä mieltä, että me ihmiset olemme myrkyttäneet oman ympäristömme, maan, josta elämme... ja seuraukset ovat nämä. vaikka itse tässä myrkkypaskassa ryvemme, edes tietämättä kuinka luonnoton ja keinotekoinen ympäristömme on... vaikka nämä "äideiksi" toivovat tänne jälkikasvunsa, ei suuri äiti tahdo lapsiaan tänne enää syntyvän. koska ihminen on saastuttannut maan ja itsensä... lapsettomuus on ympäristömyrkkyjen ja kaikenmaailman keinotekisen kemikaalin aikaansaama ongelma... että siitä vaan sitten ongelman aiheuttajalla ongelmaa hoitamaan...
    ...hyvä "äidit"!
    vinkiksi voin sanoo, et jos haluu lapsia niin kannattaa hoitaa itsensä ensin terveeksi, puhtaaksi myrkyistä... niin kehon, kun mielen...

    ole itse myös lapseton, abortti 16-vuotiaana, vaikeuksia tulla raskaaksi ja kohdunulkoinen raskaus reilu vuosi sitten. olen silti ehdottomasti lapsettomuushoitoja vastaan!

    "äiti, mistä mä oon tullut?"
    "no, kun isi ja äiti rakasti toisiaan niin paljon, niin ne menivät lääkäriin. ja syötiin lääkkeitä, ja vähän piikiteltiin ja pakasteltiin sun osia, ja sitten lääkäri laittoin sut äitin mahaan..."

    kerrassaan hirveää... jos sanotaan, että miten homo- ja lesboparien lapset ovat eriarvoisessa asemassa. niin eikö sitten nämä "luonnottomat oikut"

    anteeksi, jos pahoitin jonkun mielen... mutta ihan sillä että on tarkoitettukin mietittäväksi...

    Äänestä

Oletko itse perheellinen, vapaaehtoisesti lapseton vai katkera siitä ettet ole itse saanut lapsia?

Äänestä

On upeaa että joku osaa ajatella noinkin laajakatsesesti elämää... :) Vai osaatkohan sittenkään? Jokasella mellä kipumme elämässä - elämän eri vaiheissa - ja jokasella se kipu on todellinen itselle, ja pitää saada ollakkin. Minä olen sitä mieltä - jos et osaa omia kipujasi kohdata et osaa tostenkaan saatika noin maailmanlaajuista suurta hätää. Sanojen helinää. Antoisaa elämää sinulle!

Äänestä

Mä olen kanssasi täysin eri mieltä. En vaan jaksa alkaa asiasta tässä avautumaan, koska juuri sitähän sinä tuolla viestilläsi toivot, että mahdollisimman moni avautuisi sinulle viestistäsi.

Olet viestissäsi NIIIN väärässä.

Näin se on. Piste.

Äänestä

En ihan joka kohdasta ole samaa mieltä, mutta aika pitkälti joo.
Itse olen kokenut "lapsettomuuden" tuskat. Tarkoitan, että olen halunnut lasta todella kovasti, mutta tilanne on se etten sitä koskaan tule saamaan. Kyse on muusta kuin hedelmättömyydestä (tosin en tiedä olenko hedelmätön vai en, tilanne ei koskaan mennyt niin pitkälle, vaikea selittää). Aikani itkin tilannetta ja kärsin masentuneisuudesta, mutta mun pää on onnneksi semmoinen että jos joku ei vain tule tapahtumaan, niin en sitä piktään surkuttele.:) Olen päässyt yli siitä tosiasiasta, että en koskaan tule lapsia saamaan ja mun elämä ei tosiaankaan siihen lopu! Nyt tilanne on kääntynyt niin etten todellakaan lapsia halua ja aion mennä sterilisaatioon. Koska en lapsia voi saada, aion nauttia elämästä muuten, kun elämässä on niin käsittämättömän paljon muuta. Jotenkin tuntuu käsittämättömältä miten toisille yksi asia elämässä voi mennä kaiken muun edelle. Totta kai olen iloinen siitä että muilla on lapsia (miksi en olisi?) ja minusta on ihana hoitaa muiden lapsia, mutta jossain menee raja. Tiedän varoittavan esimerkin suvun piirissä, mihin asiat voivat mennä kun ei tajua lopettaa ajoissa. Sukulainen koki 10 raskautta ja näistä 9 päättyi keskenmenoon. Lapsi joka "selvisi" sai kokea aina kamalia paineita siitä että onko tarpeeksi hyvä koska häneen oli ladattu aina pienestä asti ihan liikaa odotuksia. Uskon että useimmat hedelmöityshoitoon menijät olisivat varmasti hyviä vanhempia, mutta jossain menee raja. Uskon että kun kaikenmaailman hoidot käydään läpi yhä uudelleen ja petytään yhä uudelleen, eikä ymmärretä lopettaa ajoissa, se varmasti muuttaa ihmistä. Ihmisistä tulee juuri pakkomielteisiä ja katkeria. Ei näin tietenkään kaikille käy, mutta... Ja joskus unohdetaan, että vaikka hoidoista olisi ollut apua ja lapsi olisi syntynyt ja terve, voi silti tapahtua mitä tahansa.
Enkä suoraan sanotusti voi käsittää, miten jotkut voivat olla katkeria läheisilleen siitä että he ovat saaneet lapsia tai ylipäätään kenelle tahansa joka on tullut raskaaksi. Miten se on teiltä pois jos joku toinen tulee raskaaksi?! Minusta on käsittämätöntä että ei vaikka haluta nähdä ystävää, joka on raskaana, koska ei itse ole onnistunut sillä saralla. Jos joku nyt sanoo, että olen jotenkin sairas kun en ymmärrä, niin voin sanoa että kyse on samankaltaisesta asiasta, kun keskenkasvuinen teini ei halua olla ystävänsä kanssa, koska tämä on löytänyt ihanan poikaystävän, eikä itse ole vielä seurustellut kenekään kanssa. Käykää asiat läpi ja jatkakaa elämää! Voi vain arvailla miten mahdolliseen lapseenkin vaikuttaa tuommoinen negatiivinen ilmapiiri!:( Vaikka mun terveydentila on huono, en ole katkera niille joilla se on parempi, enkä todellakaan ajattele että se olisi jotenkin multa pois. Tässä me varmaan olemme erilaisia. Elämässä on vaikeita asioita, mutta niiden kanssa voi oppia elämään jos haluaa. Kaikki on asenteesta kiinni. Kukaan joka tietää tekevänsä oikein esim. lapsettomuushoitojen suhteen tai tietää että itsestä tulee hyvä vanhempi, ei voi vetää herneitä nenään tästä! Eikä se ole tarkoituskaan.

p.s. Yrittäkää myös ymmärtää että tämä on lapsettomuus-palsta. Ei ole rajattu pois niitä jotka ovat lapsettomia omasta halustaan tj. Jos ei jotain "olen lapseton ja siitä kiitollinen"-juttuja halua lukea, niin ei sitten lue!;)

Äänestä

Säälin sinua. Mitä ihmettä teet lapsettomuus-palstalla? Oletko ihan ok? Onko sinulle sanottu pahasti?
Toivottavasti saat apua.

Mikäli lapsesi sairastuu, jätät hänet ilmeisesti kuolemaan, koska häntä ei ole tarkoitettu elämään (luonnonvalintaa sekin)? En aio kommentoida enempää, mutta toivotan sinulle jaksamista.

Äänestä
  • Tämä sama henkilö, jolla selvästi on omia pahoja ongelmia, kirjoittaa täällä tasaisin väliajoin. Tyyli ja argumentit paljastaa. PARASTA LÄÄKETTÄ ON OLLA VASTAAMATTA HÄNELLE YHTÄÄN MITÄÄN. Ei meidän tarvitse puolustautua tai selitellä tai perustella tuolle tyypille yhtään mitään. Näytetään ,ettei hänen mielipiteensä kiinnosta. Kun hän on kerta niin huolissaan liikakansoituksesta samaan tyyliin kuin kouluampuja-Auvinen, niin karsikoon sitten itsensä! Ai niin, mutta hänhän tietysti ajattelee olevansa niin tärkeä, samoin kuin hänen äiti ja isi ja kaksi muuta ihmistä, jotka tuntee, heitä ei luonnon pidä karsia. Noh, elämä vielä opettaa tuotakin ahdasmielistä ressua.

    Äänestä

kyllähän kusipäiden tulisi jättää sikiämättä sekä rumien, läskien ja kaiken pohjasakan. Nyt ne sitten käyttä hedelmättömyyshoitoja ja sikiää vasten luonnon tahtoa. Pakonomainen raskaaksi hakeutumiesen vietti ja tarve todistella muille jotakin on sairasta! Ja näitä riittää ainaki täällä pohjois-suomessa.

Äänestä
  • Pakonomainen stressi toisen lapsettomuushoidoista ja sen jatkuva vatvominen tällä palstalla on sairasta. Kukahan sutkin on siittänyt ja alulle pannut? Ups! Tuli paha moka luonnolle, kun pääsit seulan läpi! Syö läskipääs tai pidä se kiinni säälittävä vittuaivo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei itsekkäille... kirjoitti:

pakkomielteinen äidiksi hakeutuminen ei mielestäni kerro tasapainoisen ihmisen toimista. Saattaakin olla hyvä vain etteivät aivan kaikki koskaan raskaiksi tule. Luonto karsii epäkelvot.

On sitä muutakin elämää kuin lapset.

Ja ihmissuhteissa voi olla sitten vaikka afrikan lapsia auttamassa jos sen todella kutsumuksekseen tuntee. Varmasti antoisaa.

Olipa rankkaa tekstiä. Mutta silti niin totta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu