viikonpäivät matkalaisen kannalta

Olemme ensimmäistä kertaa menossa tutustumaan ikuiseen kaupunkiin kesäkuussa...olemme matkalla 3-4 päivää ja ajankohtaa nyt mietitään kovasti. Onko Roomassa joku viikonpävä sellainen, että museot tms ovat kiinni? Esim sunnuntai? Emme tahdo matkallemme sellaista päivää...tarkoitus on päästä mahdolisimman monta kohdetta katsomaan.
Mitenkäs onko ihan mahdoton kuvitelma kulkea kaupungissa kävellen...vai pitäisikö käyttää ehdotomasti busseja/metroa?

2

722

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pisoletta

      maanantaisin on vissiin kaikki muut paitsi vatikaanin museot kiinni, mutta ei sità pàivànà nyt erityisesti kannata vàltellà. Todella paljon on kohteita jotka ei ole auki-oloajoista riippuvaisia. :)

    • Toinen nonno

      Roomasta löytyy nähtävää ihan jokaiselle päivälle, oli jokin museo sitten auki tai kiinni. 3-4 päivän matkalla ette ehdi kuitenkaan nähdä enempää kuin murto-osan Rooman nähtävyyksistä. Kaikilla museoilla on omat nettisivut aukioloaikoineen, tarkistakaa sieltä. Monet kaupat ovat sunnuntaina kiinni, mutta varsinkin keskustassa ovat monet auki.

      Sitten tuo kävely/bussi-kysymys. Vastaus riippuu aivan siitä, missä hotellinne sijaitsee ja kuinka paljon kävelette normaalisti päivittäin. Roomassa tulee helposti käveltyä pitkiä pätkiä vaikka käyttäisi julkisia liikennevälineitäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      362
      831
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      123
      539
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    Aihe