Minulla olisi koneella erilaisia filmejä lomareissuilta yms kaverian kanssa touhuamisesta ja olisi hyvä saada niitä editoitua niin että voisi leikellä, jättää jotain pois ja toisinpäin sekä lisätä vaikka musiikkia. Eli tehdä omia elokuvia.
Olisiko tartkoitukseen olemassa mitään hyvää ilmaista ohjelmaa, käyttiksenä on W7 enkä ainakaan löytänyt siitä mitään toimivaa ratkaisua?
Olisiko tartkoitukseen olemassa mitään hyvää ilmaista ohjelmaa, käyttiksenä on W7 enkä ainakaan löytänyt siitä mitään toimivaa ratkaisua?
Vastaukset 9
Vanhimmat
On siinä hieman kehitetty sitä moviemakseria, kirjoita käynnistävalikon etsi listaan Windows Live movie maker
tai jos ei löydy niin lataa se.
http://download.live.com/moviemaker
Latasitko?
toimiiko?
missä kiitokseni päivän hyvästä työstä?
Kiitos infosta, en ladannut vielä kun ajattelin että josko tulisi muitakin ideoita niin ei tarvitse kokeilla kaikkia.
Kaverin kaveri kehui iMovieta, en kokeillut sitäkään mutta kuulemma toimii.
Kiitos kyllä nopeasta vastauksestasi. Kokeilen kohta (pitää katsoa Idolsia;)
>Kaverin kaveri kehui iMovieta, en kokeillut sitäkään mutta kuulemma toimii.
Niin toimiikin, mutta ei mitenkään Windowsissa. On Mac-ohjelma.
http://fixounet.free.fr/avidemux/
http://tinyurl.com/y8hwxzv
Faststone Image Viewer: kokeiles tota. On ilmanen, suomenkielinen ja helppokäyttöinen.
Voi editoida, leikata ,terävöidä, säätää värejä, ym,ym. Diaesityksiin saa musiikinkin taustalle.
http://www.download.fi/tyopoyta/kuvien_katselu/faststone_image_viewer.cfm
ei taida faststonella voida editoida videoita kuten kysyjä haluaisi
video aivan kuten auto on auto. Ei siis kerro yhtään mitään minkä tyyppinen video ja siten ei voi suositella hyvää ohjelmaa.
elokuvatyökalu on erittän hyvä kun sen lataat seiskaan http://www.download.live.com/moviemaker?mkt=fi
,,pinnacle taas jo omaa luokkaansa
http://www.youtube.com/user/TuntematonTyyppi#p/u/10/VHGbznvk5-s
http://www.youtube.com/user/TuntematonTyyppi#p/u/11/mDUPr35ijwQ
http://www.youtube.com/user/TuntematonTyyppi#p/u/7/Zm764J5FU9I
http://www.youtube.com/user/TuntematonTyyppi#p/u/12/v38Ry-1soKI