Tuota noin, olen tässä jo jonkin aikaa meinannut alkaa "näpertelemään" aikani kuluksi tyyliin 30-35cm korkeita fiktiivisiä scifi/fantasia hahmo "patsaita".
Mutta tyypillisesti koitan miettiä mahdolliset ongelmat aina ensin kaikki, että tulisi mahdollisimman vähän ikäviä ongelmia eteen sitten kun pääsen itseasiaan.
Ongelma joka nousi mieleeni on, että mistä suomessa saa ostettua maaleja jotka sitten sopisivat moisille patsas materiaaleille? Materiaali todennäköisesti on joko kaupasta saatava massa, tai sitten myöhemmin varmaan muotitan kun viimein olen täysin tyytyväinen ns. hammaslääkäreiden käyttämästä aineesta.
Eli mistä ihmeestä voi kysellä ko. tapaukseen sopivia esim FF030D, F8171B, FFE303, 292421, CDC9C9, 000033 etc maaleja?
Muutenkin sattuuko kellään olemaan mitään käytännön vinkkejä miten tuo maalaaminen asteittain kannattaisi tehdä, koska minä ja maalit emme oikein ole tähän mennessä tulleet toimeen keskenämme ;).
Myöskin olen miettinyt josko tekisin mahdollisimman pikkutarkkaa eli mietin lähinnä ns. valojen laittamista saadakseni hienompaa jälkeä pimeisiin iltoihin, eli mistä saa tietoa miten massat etc kestävät lämpöä? Kehittääkö nuo ko. pienet lamput ylipäätään miten paljon lämpöä? Pitäisikö tuossa käyttää jotain tiettyä eristystä? Ja tietenkin mistä noita valoja piirilevyjä(?) ja johtoja voisi kysellä.
Kiitoksia kaikille jotka mahdollisesti jaksoivat vaivautua vastaamaan näihin aloittelijan kysymyksiin.
Väriongelma
väritön(kö)
2
636
Vastaukset
- museolainen
Pienoismallit.net on hyvä lähde etsittäessä asiantuntemusta, Suomen Rautatiemuseon ylläpitämä foorumi osoitteessa www.rautatie.org on myös paikka, missä eri alojen pienoismalliasiantuntijat kohtaavat.
- fidnblfdk
ledit tuskin kovin kuumana käyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589