Tuota noin, olen tässä jo jonkin aikaa meinannut alkaa "näpertelemään" aikani kuluksi tyyliin 30-35cm korkeita fiktiivisiä scifi/fantasia hahmo "patsaita".
Mutta tyypillisesti koitan miettiä mahdolliset ongelmat aina ensin kaikki, että tulisi mahdollisimman vähän ikäviä ongelmia eteen sitten kun pääsen itseasiaan.
Ongelma joka nousi mieleeni on, että mistä suomessa saa ostettua maaleja jotka sitten sopisivat moisille patsas materiaaleille? Materiaali todennäköisesti on joko kaupasta saatava massa, tai sitten myöhemmin varmaan muotitan kun viimein olen täysin tyytyväinen ns. hammaslääkäreiden käyttämästä aineesta.
Eli mistä ihmeestä voi kysellä ko. tapaukseen sopivia esim FF030D, F8171B, FFE303, 292421, CDC9C9, 000033 etc maaleja?
Muutenkin sattuuko kellään olemaan mitään käytännön vinkkejä miten tuo maalaaminen asteittain kannattaisi tehdä, koska minä ja maalit emme oikein ole tähän mennessä tulleet toimeen keskenämme ;).
Myöskin olen miettinyt josko tekisin mahdollisimman pikkutarkkaa eli mietin lähinnä ns. valojen laittamista saadakseni hienompaa jälkeä pimeisiin iltoihin, eli mistä saa tietoa miten massat etc kestävät lämpöä? Kehittääkö nuo ko. pienet lamput ylipäätään miten paljon lämpöä? Pitäisikö tuossa käyttää jotain tiettyä eristystä? Ja tietenkin mistä noita valoja piirilevyjä(?) ja johtoja voisi kysellä.
Kiitoksia kaikille jotka mahdollisesti jaksoivat vaivautua vastaamaan näihin aloittelijan kysymyksiin.
Väriongelma
väritön(kö)
2
619
Vastaukset
- museolainen
Pienoismallit.net on hyvä lähde etsittäessä asiantuntemusta, Suomen Rautatiemuseon ylläpitämä foorumi osoitteessa www.rautatie.org on myös paikka, missä eri alojen pienoismalliasiantuntijat kohtaavat.
- fidnblfdk
ledit tuskin kovin kuumana käyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708