Viroon asuntovaunulla koiran kanssa?

harrastelijamatkaili

Onko kokemusta? Ei haluta aja hirveästi, tutustua ehkä muutamaan paikkaan tuolla etelänaapurissa, muutama päivä - viikko jossain.
Meillä on 2 koiraa, mitä vaatii tulli, rajamuodollisuudet koirien osalta? Rokotukset?
Mistä tietoa alueista enemmän? Viro web huono kertomaan.....
Ei aktiivicaravaanareita. Valitaan ausntovaunu sen mutkattomuuden vuoksi, muuten ei koiria voisi ottaa mukaan.
Kaikki vinkit ja pienetkin ohjeet otetaan vastaan.
(Vielä ei ole vaunuakaan, pitää löytää joku hyvä/halpa)

1

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttöön

      Kysy vaikka haulla eesti caravan, niin ryöpsähtää kymmeniä vastauksia. Siinä on ihan pohjoisrannikolla jo useita leirintäalueita ja muita kohteita. Et halua ajaa paljon . Virossa ehtii 2 tunnissa mihin vaan 3:ssa tunnissa ihan kaakkoisia sopukoita myöten.
      Jos ei leirialuetta löydy, niin lukuisten majatalojen ja pikkuhotellien takapihoilla saa yleensä yöpyä, jos älyää kysyä.
      Jos vetoautollenne vetokyvyksi annettu esim 1400 kg, niin kannattaa siitä tiputtaa vaikka 200 kg ja valita tai vuokrata vaunu sen mukaan. Niin ei tarvi koko ajan liikkua äärirajoilla. veturin painoylivoima helpottaa ajamista vairsinkin aloittelijalla.
      Tallinn ja suuret kaupungit kalliita, maaseudulla ihan toinen hintataso.
      Kahdella kaasupullolla pärjää kylmilläkin viikon, kesällä jopa yhdellä.
      Koiriin en ota kantaa kun ei ole kokemusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5666
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      98
      4866
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2429
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2360
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2017
    7. 112
      1923
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1627
    9. 383
      1387
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1233
    Aihe