ostinpa pullon sana-solia itselleni..
mutta käyttöohjeista löysin että sitä voi antaa yli 2.v 10mg päivässä
joten tietty aloin antamaan sitä myös pari vuotiaalle pojalleni..viikon kuluttua muutenkin vilkas poika suorastaan kiipeili pitkin seiniä ja lopetti päiväunet kokonaan,minä ihmettelemään mistä johtuu?en keksinyt muuta kun sana-solin ja lopetin antamisen samantein..viikko eteenpäin ja poika palasi normaaliksi ja nukkuu taas normaalisti muutaman tunnin päiväunet :)
eli kannattaa miettiä mitä mukulalle antaa,ja kyllähän muo muutenkin ihmetytti et kuinka voi olla aikuisella ja 2.v lapsella sama päivä annostus eli 10mg???
sana-sol+lapset
7
12813
Vastaukset
- Merituuli
Ainakin ennen tuossa Sana sol pullossa oli
tarkka ohje jonka mukaan sitä voi antaa.
Mielestäni missään tapauksessa aikuiselle
ja pienelle lapselle annettava annostus ei
voi olla sama.Muistelen ett lastenannos olis
ollu 5mg ja aikuisen 10mg.
(Annosmäärät voi olla eriä)
Mutta pitäishän jo
järjenkin sanoa ,ettei aikuiselle ja
lapselle voi olla sama annostus.
Muutenkin kannattaa miettiä onko ylipäätään
lapselle tarpeellista saada lisäannoksena
vitamiinejä?
Mikäli lapsesi syö normaalia
monipuolista ruokaa ja ellei ole infektiokierteessä tai yms... moista tarvetta ei liene- NÄIN ON
SANA-SOL 10 ML ON AIVAN OIKEA ANNOSTUS AIKUISILLE JA YLI 2 VUOTIAILLE.ITSE SYÖTÄN SITÄ VAIN TALVELLA,"PIMEÄNÄ AIKANA"OMILLE LAPSILLENI.ERIASIA ON, JOS RUOKAVALIO ON SUPPEA ESIM ALLERGIAN VUOKSI.
- Mie
Mikä oli se syy miksi annoit sitä eli aattelitko terveyden kannalta....oon itte syöttäny mei pojille ravintolisiä ihan ennalta ehkäisevänä terveydenhoitona!Tosi hyvin ollaa selvitty ilman sairauksia esim.flunssat jne...!
- saparoo
kyllä vaan ihan terveyden kannalta ajattelin sitä antaa,kun pojalla jatkuvia korvatulehduksia,allergioita ja joka iltaista oksentelua...
siirryin antamaan sitä 5ml mutta luovuin siitäkin kun ilmeisesti siinä on vahvaa appelsiini esanssia ja pojalla tuli siitä paha ihottuma leukaan ja nenän alle.
joten siirryttiin takaisin tavallisiin d-vitamiini tippoihin :(
ps:kyllä ohjeessa oli 10ml sekä aikuisille että lapsille!!! - Irmelimurmeli
saparoo kirjoitti:
kyllä vaan ihan terveyden kannalta ajattelin sitä antaa,kun pojalla jatkuvia korvatulehduksia,allergioita ja joka iltaista oksentelua...
siirryin antamaan sitä 5ml mutta luovuin siitäkin kun ilmeisesti siinä on vahvaa appelsiini esanssia ja pojalla tuli siitä paha ihottuma leukaan ja nenän alle.
joten siirryttiin takaisin tavallisiin d-vitamiini tippoihin :(
ps:kyllä ohjeessa oli 10ml sekä aikuisille että lapsille!!!Suosittelen sinulle,että hoidat poikasi suoliston kuntoon ensimmäiseksi.Sieltä ovat tulehdukset ja allergiat lähtöisin.Suolinukka on "lamautunut" ja ei toimi niinkuin pitäisi toimia ja kun se ei toimi,ei imeytymistä ravintoaineilla ja vitamiineilla tapahdu ja vastustuskyky alenee.Useasti kypsällä perunalla(tärkkelystä)on liimamainen vaikutus ja se tukkii suolistoa.(Lapsena liimasin kiiltokuvia ja edelleen kestäävät vihossa.)Maitohappobakteeri-kapseleita, magnesiun-kalsium valmistetta alkuun,liukenevia ja liukenemattomia kuituja ja vettä raapimaan suolinukkaa puhtaaksi.Vehnäjauhotuotteet kokonaan pois, kokojyvätuotteet käyttöön.Kokikset ja ylimääräiset nopeat hiilihydraatit pannaan.Mm sokeri.Näin ystävällisesti suosittelen, ennenkuin antibiootit tuhoavat lopunkin terveyden.Suolistossa on meidän terveytemme.
- saparoo
Irmelimurmeli kirjoitti:
Suosittelen sinulle,että hoidat poikasi suoliston kuntoon ensimmäiseksi.Sieltä ovat tulehdukset ja allergiat lähtöisin.Suolinukka on "lamautunut" ja ei toimi niinkuin pitäisi toimia ja kun se ei toimi,ei imeytymistä ravintoaineilla ja vitamiineilla tapahdu ja vastustuskyky alenee.Useasti kypsällä perunalla(tärkkelystä)on liimamainen vaikutus ja se tukkii suolistoa.(Lapsena liimasin kiiltokuvia ja edelleen kestäävät vihossa.)Maitohappobakteeri-kapseleita, magnesiun-kalsium valmistetta alkuun,liukenevia ja liukenemattomia kuituja ja vettä raapimaan suolinukkaa puhtaaksi.Vehnäjauhotuotteet kokonaan pois, kokojyvätuotteet käyttöön.Kokikset ja ylimääräiset nopeat hiilihydraatit pannaan.Mm sokeri.Näin ystävällisesti suosittelen, ennenkuin antibiootit tuhoavat lopunkin terveyden.Suolistossa on meidän terveytemme.
kiitos paljon sinulle kommentistasi :)
eipä ole vielä yksikään lääkäri asiaa saanut sanotuksi noin lyhyesti ja yksinkertasesti.
käteen vaan lyödään lippusta ja lappusta joista ei ymmärrä yhtään mitään.
kiitos:)
- Jonze
Nykyään syödään nuorissa perheissä paljon valmisruokia ja pitzaa ja hampurilaisaterioita. Hyvä on syödä monivitamiinia kohtuudella ja harrastaa liikuntaa eikä vaan maata kotonaa ja selata kännykkää ja tietokonetta. Sana SOL on hyvä vitamiini sekä nuorille ja vanhoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034563Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831335- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86950Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882- 64866
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10837