Henkivartija, L Lehtolainen

alvari.raappavaara

Pyörsin pyhät sanani mennäkesältä ja tartuin vielä kerran Lehtolaiseen. Perheenpään painostuksesta, myönnän.
Illalla lopetin ja vieläkin pyörii päässä: Mitä helkatin moskaa mie kahlasin monta tuntia?
Lehtolaisen uusi sankari, henkivartija Hilja on kuin köyhän naisen Lisbet Salander. Tosi köyhän. Ne tietää jotka on Larssoninsa lukenu. Perin höttöiseksi on kerronta mennyt kun mukaan on väkisin uitettu niin lemmikki-ilves, nuoruuden ahdistelut, köyhän miehen Carl Hamilton-Stahl kuin kaasuputki ja pääministerit. Oma ja naapurin. Suurin osa oheismateriaalista ei vie tarinaa eteenpäin eikä anna, yrityksestä huolimatta, tarinalle syvyyttä. Hevonpersiin salametsästyskulttuurista olis voinu oman laajan novellin vääntää, jos sisäinen pakko käskee aihetta käsittelemään. Samoin naapurikansan huvilabisnes Saimaan seuduilla lie oman tarinansa arvoinen. Tosin siitä taisi jo joku ehtiä kirjoittamaan.
Miehän se jaksan nipottaa asiavirheistä. Niitä riittää. Pari esimerkkiä. Kansanedustajan puolitekosessa kämpässä ei ole edes verhoja, pari sivua myöhemmin ne jo suljetaan näkösuojaksi. Ravintolassa tilataan ensin, höpötellään ja sitten seuraavalla sivulla emäntä tulee ottamaan tilausta. Kokonaan uuden maatalouskoneenkin Lehtolainen esittelee: Kyntöhara???
Jokainen suupala karjalanpiirakoista energiapatukkaaan pitää mainita. Miksi? Samoin vaatteiden vaihto. Mitä helkatin väliä on, käykö sankarinna iltalenkillä coretex-vaelluskengillä, maihinnousukengillä, lenkkitossuilla, paljasjaloin vai kenties tuohivirsuilla?

Ei tosiaan kirkastu onko tavoitteena ollut parodia toimintajännäreistä, psykologinen trilleri lapsuuskokemusten voittamisesta ja kasvamisesta suureen rakkauteen vai pelkästään suoltaa kolmepuolsataa sivua, kun tuli luvattua.
Seksiä on mukana vaihteeksi rutkasti ja tyyli muistutaa 70-luvun Jalluja. Valitettavasti. Ja mistäkö mie tiiän mimmosia ne oli? Isot pojat kerto.

Palaan aiempaan lupaukseeni: Ei enää Lehtolaisia.
Kansikin oli ruma.

1

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden Lehtolaisen

      kirjan, nimeä en muista. Loppuratkaisu tuli mielestäni teennäisenä kun vaadittava sivumäärä oli täynnä.
      En pitänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4247
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3080
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2568
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2227
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1999
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1959
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1328
    Aihe