Pyörsin pyhät sanani mennäkesältä ja tartuin vielä kerran Lehtolaiseen. Perheenpään painostuksesta, myönnän.
Illalla lopetin ja vieläkin pyörii päässä: Mitä helkatin moskaa mie kahlasin monta tuntia?
Lehtolaisen uusi sankari, henkivartija Hilja on kuin köyhän naisen Lisbet Salander. Tosi köyhän. Ne tietää jotka on Larssoninsa lukenu. Perin höttöiseksi on kerronta mennyt kun mukaan on väkisin uitettu niin lemmikki-ilves, nuoruuden ahdistelut, köyhän miehen Carl Hamilton-Stahl kuin kaasuputki ja pääministerit. Oma ja naapurin. Suurin osa oheismateriaalista ei vie tarinaa eteenpäin eikä anna, yrityksestä huolimatta, tarinalle syvyyttä. Hevonpersiin salametsästyskulttuurista olis voinu oman laajan novellin vääntää, jos sisäinen pakko käskee aihetta käsittelemään. Samoin naapurikansan huvilabisnes Saimaan seuduilla lie oman tarinansa arvoinen. Tosin siitä taisi jo joku ehtiä kirjoittamaan.
Miehän se jaksan nipottaa asiavirheistä. Niitä riittää. Pari esimerkkiä. Kansanedustajan puolitekosessa kämpässä ei ole edes verhoja, pari sivua myöhemmin ne jo suljetaan näkösuojaksi. Ravintolassa tilataan ensin, höpötellään ja sitten seuraavalla sivulla emäntä tulee ottamaan tilausta. Kokonaan uuden maatalouskoneenkin Lehtolainen esittelee: Kyntöhara???
Jokainen suupala karjalanpiirakoista energiapatukkaaan pitää mainita. Miksi? Samoin vaatteiden vaihto. Mitä helkatin väliä on, käykö sankarinna iltalenkillä coretex-vaelluskengillä, maihinnousukengillä, lenkkitossuilla, paljasjaloin vai kenties tuohivirsuilla?
Ei tosiaan kirkastu onko tavoitteena ollut parodia toimintajännäreistä, psykologinen trilleri lapsuuskokemusten voittamisesta ja kasvamisesta suureen rakkauteen vai pelkästään suoltaa kolmepuolsataa sivua, kun tuli luvattua.
Seksiä on mukana vaihteeksi rutkasti ja tyyli muistutaa 70-luvun Jalluja. Valitettavasti. Ja mistäkö mie tiiän mimmosia ne oli? Isot pojat kerto.
Palaan aiempaan lupaukseeni: Ei enää Lehtolaisia.
Kansikin oli ruma.
Henkivartija, L Lehtolainen
alvari.raappavaara
1
456
Vastaukset
- yhden Lehtolaisen
kirjan, nimeä en muista. Loppuratkaisu tuli mielestäni teennäisenä kun vaadittava sivumäärä oli täynnä.
En pitänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1552910- 2352193
- 502168
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2421998Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve431382- 1271198
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65905