Onko kellään kokemusta, kannattaako maksaa tämä "priority boarding"- lisähinta ? Mitä hyötyä todellisuudessa on ?
Priority
boarding ?
5505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta käsitin että kun boardaus alkaa niin virkailija huutaa 'priority first' eli koneeseen pääsee ensin tuon lisämaksullisen palvelun ottaneet ja sen jälkeen muut. Eli tod.näköisemmin pääset matkaseurasi viereen
istumaan. Tosin jos koneelle mennään bussilla, niin tuleehan siihen bussiin sitten muitakin ja jos pääset ulos bussista viimeisenä niin eihän siitä ollut sitten mitään hyötyä.
Ryanairin koneet parkkeerataan aina terminaalin eteen ja bussikuljetuksia ei käytetä. Priority boardingin maksaneet päästetään portin läpi koneeseen omaa kaistaansa ensimmäisinä ja sen jälkeen kaikki muut matkustajat. Varsinkin jos kone on täynnä (esim. viikonloput ja lomasesongit) priority boardingsita on hyötyä erityisesti sellaisille matkaseurueille, jotka ehdottomasti haluavat istua vierekkäin. Yksin matkustavan tuskin koskaan kannattaa maksaa priority boardingista.
jos olet vaikka 2 metriä pitkä, niin ehtii istumaan varauloskäynnin kohdalle. Tai tietty vaihtoehtoisesti eturiviin, siinä saa myös olla jalat suorina.
Lisäksi jossain kuumassa odotushallissa on tosi kurja seisoa jonossa, kun kuulutus tulee, niin voi lähes suoraan kävellä koneelle.
Tässä pointit kyseiselle lipulle.
Joo, mutta mitä useammalla matkustajalla tuo priority boarding on, sitä vähemmän sillä on merkitystä. Itse en näe siitä olevan hyötyä enkä ole sitä koskaan ottanut. Ihan hyvät paikat on aina koneesta saanu muutenkin, kahdelle ja vierekkäin.
Prioritylippuja saa vain tietty määrä matkustajia, eihän sillä muuten olisi mitään merkitystä