c-osio ja clonezilla-ongelma

moro!

Mikrobitti-lehdessä kehuttiin tuota clonezillaa hyväksi imagentekosoftaksi. Oma c_asemani oli jo pitkään pullistellut ja koneen käynnistyminenkin oli alkanut viemään aikaa. Imuroin ja poltin clonezillan cd:lle, tyjensin c-aseman, asensin xp:n, laitoin astukset kuntoon ja tein pelkästä XP:n asennuksesta varmuuskopion.

Kiintolevyni on 250-gigainen, c-osiolle xp:n asennus näytti kooksi 9009 Megaa. Yhtä 30gigan osiota XP ei asennuvaiheessa tunnistanut, väitti sitä osioimattomaksi tilaksi.

Asensin näytönohjaimen, äänikortin ym oheislaitteiden ajurit sekä servicepack 2:n

C-aseman koko muuttui 9442 megaksi(?) ja kolmas osiokin löytyi.

Ongelmia tuli kun yritin tässä vaiheessa ottaa varmuuskopiota c-osiosta. Kun yritän ottaa c-osiosta imagea, ei luettelossa ole muita vaihtoehtoja kuin "sda1", 250GB, eli image pitäisi tehdä koko plätystä. Ja jos yritän palauttaa tekemäni pelkän XP-asennuksen, ei osioluettelossa ole muuta kuin sda1 (250GB), ei mitään muita vaihtoehtoja.....Mikä menee pieleen tai on mennyt jo?

2

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet ottanut
      • Se eka onnistunnut image ei ollut kuin c-osiosta, koska koko sillä oli vain ~1,5gigaa.

        Osioihin en uskalla puuttua, kun ne on tavaraa täynnä, paitsi c-osio.

        Ratkaisn ongelman ottamalla käyttöön nortonin ghostin vm 2003. Vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia... =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4211
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      499
      2334
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1861
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1456
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1234
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe